Spouštění a vypínání aplikací

I v případě aplikací můžete v systému macOS narazit na několik překvapení. Velmi brzy si na ně ale zvyknete
a budou to překvapení příjemná.

Jak spouštět aplikace

Ke spuštění aplikací máte několik možností a aplikace lze v zásadě spouštět libovolnou kombinací z nich:

  • Dock – jak již bylo zmíněno, díky docku máte rychlý přístup ke všem aplikacím, které často používáte.
  • Launchpad – ten svým způsobem může nahradit nabídku Start a jeho prostředí je podobné zobrazení a práci s aplikacemi na mobilním telefonu iPhone nebo tabletu iPad. Aplikace jsou zobrazeny v přehledné mřížce a můžete je libovolně přesouvat, vytvářet stránky, složky, vyhledávat atp. Launchpad je tak ideálním pomocníkem pro spouštění aplikací.
Launchpad
  • Spotlight – v dobách, kdy ještě neexistoval Launchpad, bylo velmi oblíbené pro spouštění aplikací hledání Spotlight. A pro řadu uživatelů stále má svoje kouzlo a možná vám tato možnost bude vyhovovat také. Díky klávesové zkratce Cmd + mezerník rychle vyvoláte pole pro vyhledávání. Můžete rovnou začít psát název aplikace, kterou chcete spustit. S největší pravděpodobností váš Mac výsledek nalezne okamžitě a zobrazí jako první. Stisknutím klávesy Enter aplikaci okamžitě spustíte, aniž byste museli použít myš.

Rychlé vyhledávání v prostředí Launchpad

Launchpad má svoje vlastní vyhledávání v horní části obrazovky. Stačí však rovnou začít psát a vyhledávání se spustí automaticky. Je velmi rychlé a navíc, pokud má název aplikace víceslovný název, stačí zadat první písmena obou slov. Například v případě hledání aplikace Photo Booth stačí zadat PB a výsledek se okamžitě zobrazí.

Tip

Jak vypínat aplikace

Velká odlišnost systému macOS je vypínání aplikací. I přesto, že kliknete na červenou ikonku v levém rohu okna pro zavření, tak zatímco na Windows se aplikace automaticky ukončí, na Macu se pouze zavře aktuálně otevřené okno. Aplikace zůstává nadále spuštěná. A aby toho nebylo pro začátek málo, tak aplikace si sami určují, zda se vypnou nebo nikoli. Tudíž můžete narazit na aplikaci, která se křížkem nevypne, ale stejně tak na tu, která se vypne tak, jak jste zvyklí. Proč tomu tak je?

Narozdíl od Windows nemusíte všechna okna aplikací neustále minimalizovat na lištu. Chcete mít neustále k dispozici internetový prohlížeč? Není třeba jej minimalizovat, stačí zavřít otevřená okna a prohlížeč je stále spuštěný a čeká, až jej budete potřebovat. Minimalizovat se hodí v případě, že chcete zachovat otevřené stránky. Chcete mít přehled o nových e-mailech? Zavřete aplikaci Mail a ona zůstává spuštěná v pozadí a kontroluje vaše e-mailové schránky. Posloucháte hudbu? iTunes se nevypne, i přesto, že není vidět žádné okno, hudba hraje dál. Není tak třeba aplikaci minimalizovat jen proto, aby hrála hudba.

V zásadě se dá říct, že aplikace, které je vhodné mít spuštěné neustále, spuštěné zůstanou. Naopak ty, u kterých to není třeba, nebo jsou náročnější na výkon počítače, se vypnou. Jako příklad uvedu Kontakty, které se vždy vypnou. Není třeba je mít spuštěné. A stejně tak se vždy vypnout aplikace jako například Fotky nebo iMovie.

A jak tedy aplikace opravdu vypnout? Máte opět hned několik možností a záleží na vás, jaká z nich vám bude vyhovovat nejvíce.

  • Pomocí nabídky v řádku nabídek – kliknete na název aplikace a z nabídky vyberete poslední možnost Ukončit.
  • Klávesovou zkratkou – asi nejrychlejší cesta. Stačí stisknout kombinaci kláves Cmd + Q a aplikace je vypnutá.
  • Pomocí ikony v docku – poslední z možností je dock. Na ikonu aplikace, kterou chcete vypnout, kliknete pravým tlačítkem a vyberete možnost Ukončit.

Systém macOS má chytrou správu paměti a tak není třeba všechny aplikace neustále vypínat. Pokud víte, že aplikaci používáte často, nechte ji spuštěnou, nic se nestane, a budete mít k ní okamžitý přístup když ji budete zrovna potřebovat. Naopak se hodí vypínat ty aplikace, které spouštíte nebo používáte spíše náhodně a ty, které mohou být zbytečně náročné na výkon a tím Mac omezovat i například ve výdrži na baterii.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.