Práce s okny

macOS nabízí několik užitečných funkcí a současně možná také překvapení co se týče práce s okny, že stojí za to si je postupně představit.

Zavření okna

O tom, že červené tlačítko s křížkem aplikaci vždy nevypíná, ale pouze zavírá její okno, se dozvíte ještě dále v části aplikace. Abyste předešli prvnímu překvapení, zmiňuji to i u práce s okny. Nemusíte se tedy bát okno například prohlížeče, e-mailového klienta, iTunes a dalších pouze zavřít, pokud je zrovna nepotřebujete, nevypnou se a poběží dále v pozadí.

Minimalizace oken a skrytí okna

V základním nastavení se okna minimalizují do pravé části docku. Pokud je tam však oken více, může to spíše obtěžovat. V nastavení docku lze změnit, že se okna minimalizují přímo do ikon aplikací. Někdy ale není třeba minimalizovat, ale stačí použít kombinaci kláves Cmd + H, kdy se okno skryje a nikde nepřekáží. Po kliknutí na ikonku aplikace se opět zobrazí.

Režim celé obrazovky

Třetí zelené tlačítko v levé horní části okna, které na Windows slouží k jednoduché maximalizaci okna, na Macu slouží pro režim celé obrazovky. Po kliknutí se okno aplikace roztáhne přes celou plochu, zmizí i dock a horní řádek nabídek. Je však omyl si myslet, že tím to končí. Aplikace se pak chová jako samostatná plocha a můžete mezi nimi procházet pomocí gest jako na iPadu. Navíc není pravidlem, že aplikace se pouze roztáhne, ale může také změnit svoje prostředí a chování. Nezaměňujte režim celé obrazovky s maximalizací ok­na.

Režim celé obrazovky

Jak na klasickou maximalizaci okna

Pravděpodobně nastane situace, kdy režim celé obrazovky neoceníte a raději byste klasickou maximalizaci. Toho docílíte tak, když na tlačítko kliknete společně s klávesou Alt. Někdy však dojde pouze k úpravě velikosti okna, protože macOS u některých oken zkrátka upraví velikost pro daný obsah.

Tip

Mission Control

Mission Control vyvoláte jednoduše gestem třemi nebo čtyřmi prsty směrem nahoru na vašem trackpadu (v závislosti na nastavení), poklepáním dvěma prsty na myš, klávesou na pozici F3 nebo ikonkou v docku, pokud ji tam máte umístěnou. Toto prostředí vám pak ukáže z ptačí perspektivy vše, co se na Macu zrovna děje. Umožňuje zobrazit rychlý přehled všech otevřených oken, aplikací v režimu celé obrazovky a ploch.

Mission Control

Split View – dvě okna vedle sebe

Máte také možnost zobrazit dvě okna pohodlně vedle sebe a to díky snadné kombinaci režimu celé obrazovky a Mission Control. Máte hned tři způsoby, jak toho docílit. Pokud již máte nějaké okno v režimu celé obrazovky, stačí si zobrazit prostředí Mission Control a pouhým přetažením druhého okna do prostoru toho prvního je zobrazit vedle sebe. Pokud zatím okno nemáte v režimu celé obrazovky, stačí stisknout a držet zelené tlačítko pro režim celé obrazovky a snadno vybrat stranu a poté druhé okno. Třetí možností je přesunout samostatné okno kurzorem úplně nahoru, kdy se automaticky zobrazi Mission Control, kde je možné jej přesunout k oknu aplikace, které je v režimu celé obrazovky.

Split View

Virtuální plochy

macOS nabízí také virtuální plochy. Ty mohou tvořit již zmíněné aplikace v režimu celé obrazovky, ale také to mohou být zcela samostatné plochy, kde máte otevřená libovolná okna aplikací. V prostředí Mission Control najdete vpravo nahoře tlačítko +, které vytvoří novou plochu a okna na ní můžete umístit pouhým přetažením.

Rychlé vytvoření nové plochy

Pokud byste rádi dali určité okno na samostatnou plochu, kterou nemáte vytvořenou, stačí v Mission Control vzít dané okno a přetáhnout ho na tlačíko + vpravo nahoře. Automaticky se vytvoří plocha s oknem dané aplikace.

Tip

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.