Řádek nabídek

Řádek nabídek (menu bar), je vždy v horní části obrazovky.
Nelze jej přesunout ani překrýt oknem a je rozdělen na dvě části.

Řádek nabídek

Co je v řádku nabídek?

Levá část se mění v závislosti na právě používané aplikaci. Tyto nabídky jsou obdobné tomu, co v případě systému Windows obsahuje každá aplikace samostatně, tedy nabídky jako Soubor, Úpravy atp. V případě macOS se mění podle aktivní aplikace, tedy té, kterou právě používáte, což znázorňuje zvýrazněný název aplikace.

Úplně vlevo navíc naleznete nabídku označenou logem Apple, díky které můžete otevřít Předvolby systému, Aktualizaci software, případně počítač vypnout, restartovat nebo manuálně uspat.

Druhá část vpravo lze přirovnat ke stavové části prostředí Windows v liště Start. Najdete zde jak pevně dané prvky, tak nabídky aplikací a nastavení. Úplně vpravo je ikonka, která zobrazí notifikační centrum, nově také hlasová asistentka Siri a vedle ní pak vyhledávání Spotlight. Dále zde naleznete aktuální čas, dostupné WiFi sítě, úroveň hlasitosti a další.

Řádek nabídek lze skrýt, když jej nepotřebujete

Pokud byste ocenili více místa pro aplikace nebo jen řádek nabídek nepotřebujete tak často, můžete jej schovat. Stačí si otevřít Předvolby systému a přejít do části Obecné. Hned třetí možnost je Automaticky skrývat a zobrazovat řádek nabídek. Ten lze také společně s dockem přepnout do tmavého režimu.

Tip

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.