iPhoto pro Mac pomalu končí, nahradí jej nová aplikace Photos

macOS Novinky Aktualizace Fotky

iPhoto je skvělá aplikace na správu fotografií, nicméně v poslední době, kdy se služby iCloud neustále rozšiřují, s příchodem iCloud Photo Library a dalších funkcí, které známe z iOS zařízení, začíná pokulhávat. To by měla vyřešit zbrusu nová aplikace Photos, která přijde na váš Mac již brzy.

iPhoto pro Mac pomalu končí, nahradí jej nová aplikace Photos

Jedná se o dost radikální krok, který však ale dává smysl. Na zařízeních iOS jsme se naučili pracovat s fotkami trochu jiným způsobem než na počítači a co víc, daleko více používáme iPhone jako hlavní fotoaparát, čemuž se nejen příchodem iPhone 6 nelze divit. A fotek je čím dál tím více a kapacita zařízení paradoxně omezená více než dříve. Na to vše Apple postupně reaguje novými nástroji, ale nikdy nebylo vše ideální tak, aby výměna fotografií byla naprosto samozřejmá. To by se mělo změnit se zbrusu novou aplikací Photos, která přijde na jaře s aktualizací systému OS X s označením 10.10.3.

Photos pro Mac

Krom kompletně nového uživatelského rozhraní, které bude značně zjednodušené a organizačně podobné tomu, co známe z iOS zařízení, bude velkou novinkou právě komunikace mezi všemi zařízeními, které vlastníte. S iCloud Photo Library totiž můžete kompletní sbírku fotografií uložit do cloudu a veškeré změny budou dostupné kdekoli, bez ohledu na to, zda je provedete zrovna na iPhonu, nebo na Macu.

iCloud Photo Library je dostupná již nyní na vašich iOS zařízeních, zatím ve zkušebním provozu. Osobně ji používám již od začátku a vše funguje bez problémů. Pokud navíc na vašem iPhonu zápasíte s malou kapacitou, iCloud Photo Library tento problém dokáže vyřešit tak, že všechny fotografie jsou dostupné, ale nemusí být nutně stažené, tudíž se začnou stahovat až ve chvíli, kdy je potřebujete. To vše se děje automaticky podle dostupné kapacity, tudíž na to nemusíte vůbec myslet.

Stejná potíž nastává ale i u počítačů Mac, zejména pokud vlastníte Mac s flashovým úložištěm o menší kapacitě, pro které není vaše sbírka fotografií za posledních 10 let ideální a neustálé kopírování celé knihovny iPhoto na externí disk už vůbec ne. S aplikací Photos bude možné využít stejných výhod knihovny v cloudu jako je tomu nyní u iPhonu a iPadu.

Photos pro Mac

Novinky, které Photos pro Mac přinese, ve zkratce:

  • iCloud Photo Library – vaše fotografie v cloudu a dostupné odkudkoli, aniž by vám fyzicky musely zabírat kapacitu vašeho zařízení.
  • Synchronizace úprav a organizace – už se nestane, že upravíte fotografii na jednom zařízení a na druhém není, stejně tak, že by chyběla někde vytvořená alba s výběrem z vaší dovolené.
  • Nové pohledy na fotografie – iPhoto pracuje nyní s událostmi, kdežto iOS zařízení s okamžiky, sbírkami a roky. To bude nyní jednotné.
  • Lepší přístup ke sdíleným fotografiím – iCloud nabízí pohodlné sdílení fotografií. Stejně tak Photos k nim nabídne nově pohodlnější přístup.

Samozřejmě zůstanou alba, včetně těch dynamických, možnost vytvářet knihy nebo kalendáře, možnosti sdílení a další oblíbené funkce. Aplikaci Photos se určitě budu více věnovat, jakmile bude dostupná. Těšte se na jaro.

Photos pro Mac

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.