Multimédia

Když přijde řeč na hudbu, fotky nebo videa, budete se na Macu cítit jako doma. Tolik skvělých nástrojů pohromadě jste na počítači ještě neměli.

Napsal Martin Světlík

Hudba

Výchozím přehrávačem hudby v operačním systému macOS je aplikace Hudba, která nahradila známé iTunes. Dnes je aplikace primárně spojena se službou Apple Music, ale nahrát do knihovny můžete i vlastní média, jen organizace funguje jinak než na bázi složek. Hudba vám nabízí úplně nový pohled na vaši hudbu. Ovšem je třeba přijmout fakt, že veškerou práci nyní přebírá knihovna aplikace. Není třeba řešit, kde je hudba v počítači uložená, ani jak ji efektivně řadit.

Hudba

Aplikace Podcasty a TV

Na vašem Macu najdete také předinstalovanou aplikaci pro dnes oblíbené Podcasty. Stejně tak aplikace TV nabízí přístup k obchodu s filmy, které si lze i krátkodobě vypůjčit. Apple také provozuje službu Apple TV+ s pořady a filmy vlastní produkce přístupné za měsíční předplatné.

Apple TV

Přehrávání vlastních videí

macOS sice obsahuje v základu přehrávač QuickTime, ten však naprostou většinu formátů videí nepřehraje a tak velmi brzy zjistíte, že vaše filmy, klipy nebo jakákoli další videa prostě neotevřete. Řešení je však velmi jednoduché. Stačí nainstalovat aplikaci iina. Ta podporuje naprostou většinu všech možných formátů videí a stejně tak zvládne i české titulky. A je zdarma.

Přehrávač iina pro Mac

Balík multimediálních aplikací

Navštivte nový web Jak na iMovie. Srozumitelný průvodce pro střih videí v iMovie. Navíc jsem připravil také online kurz zdarma.

S vaším Macem získáváte zdarma i balík multimediálních aplikací. Ten obsahuje tři aplikace – Fotky pro organizaci a úpravu fotografií, iMovie pro střih videa a GarageBand pro tvorbu hudby.

  • Fotky – zapomeňte na složky! Je to podobný šok asi jako u Hudby. Ale zkuste pracovat s vašimi fotografiemi jinak. Pokud si stále vedete vaší sbírku fotografií ve složkách, kterou manuálně členíte do let, na dovolené, na výběry, na výběry na vyvolání a na výběry fotografií pro babičku, zapomeňte s Macem na to a vyzkoušejte aplikaci Fotky. Pokud navíc máte iPhone nebo iPad, prostředí už dobře znáte. S knihovnou fotografií na iCloudu pak budete mít svojí sbírku fotografií na všech zařízeních.
  • iMovie – každý může být profesionál. Ať už natáčíte videa pravidelně na kameru, telefon a nebo jen občasně, případně zrovna máte nápad něco zajímavého sestříhat, jistě oceníte aplikaci iMovie. Ta vám umožní rychle a snadno sestříhat vaše videa. Stačí připojit kameru nebo telefon a začít. Pokud navíc chcete vytvořit jen krátký, ale efektní klip, vyzkoušejte upoutávky. Vyberete předpřipravenou šablonu a do připraveného scénaře pouze dodáte vaše videa, vyplníte pár textů a je hotovo. Upoutávka v hollywoodském stylu je na světě. A během pár minut. Vytvořená videa můžete okamžitě sdílet s přáteli například prostřednictvím služby YouTube.
  • GarageBand pro hudebníky. GarageBand je aplikace pro tvorbu hudby. Umožňuje nahrávat i z fyzických zařízení, případně z těch virtuálních. Současně ji můžete využít i pro nahrávání podcastů.
Fotky

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.