Vyhledávání

Všudypřítomné vyhledávání Spotlight je jednou z klíčových funkcí systému macOS. A je opravdu návykové.

Spotlight – všestranný pomocník

V řádku nabídek vpravo se schovává ikonka lupy. Po kliknutí se zobrazí vyhledávací pole a stačí začít psát. Název aplikace, souboru nebo jen klíčová slova. Okamžitě dostanete výsledky včetně obsahu dokumentů, e-mailů, kontaktů, událostí v kalendáři… Zkrátka Spotlight najde prakticky vše na vašem Macu. Vyhledávací pole také můžete rychle zobrazit klávesovou zkratku ⌘ Command + mezerník.

Spotlight

Pokud chcete vidět rovnou i náhledy výsledků, stačí použít klávesu mezerník.

Vyhledávání je všudypřítomné

Zmínil jsem hned v úvodu, že vyhledávání je všudypřítomné. Nenajdete jej jen v horní liště, ale prakticky v každém okně. Finder má vyhledávací pole v horním pravém rohu. Stejně tak můžete vyhledávát samostatně e-maily, v kalendáři nebo kontaktech, hudbu či fotky ve Fotkách a v dalších aplikacích.

Spotlight jako kalkulačka nebo převodník měn

Občas každý potřebujeme něco rychle spočítat. A pomůže vám právě vyhledávací pomocník Spotlight. Stačí zadat příklad a výsledek je okamžitě na světě. Pokud se chcete pustit do složitějších výpočtů, Spotlight je zvládne také, je však třeba již používat operátory pro známé funkce, tedy lomítko pro dělení, hvězdičku pro násobení atp. Bez problémů můžete používat také závorky. A pokud potřebujete rychle převést měny, stačí zadat libovolnou hodnotu s měnou (např. EUR, USD, CHF atp.) a výsledek je ihned na světě.

Tip

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.