Spouštění a vypínání aplikací

I v případě aplikací můžete v systému macOS narazit na několik překvapení. Velmi brzy si na ně ale zvyknete
a budou to překvapení příjemná.

Napsal Martin Světlík

Jak spouštět aplikace

Ke spuštění aplikací máte několik možností a aplikace lze v zásadě spouštět libovolnou kombinací z nich:

  • Dock – jak již bylo zmíněno, díky docku máte rychlý přístup ke všem aplikacím, které často používáte.
  • Launchpad – ten svým způsobem může nahradit nabídku Start a jeho prostředí je podobné zobrazení a práci s aplikacemi na mobilním telefonu iPhone nebo tabletu iPad. Aplikace jsou zobrazeny v přehledné mřížce a můžete je libovolně přesouvat, vytvářet stránky, složky, vyhledávat atp. Launchpad je tak ideálním pomocníkem pro spouštění aplikací.
Launchpad
  • Spotlight – v dobách, kdy ještě neexistoval Launchpad, bylo velmi oblíbené pro spouštění aplikací hledání Spotlight. A pro řadu uživatelů stále má svoje kouzlo a možná vám tato možnost bude vyhovovat také. Díky klávesové zkratce ⌘ Command + mezerník rychle vyvoláte pole pro vyhledávání. Můžete rovnou začít psát název aplikace, kterou chcete spustit. S největší pravděpodobností váš Mac výsledek nalezne okamžitě a zobrazí jako první. Stisknutím klávesy Enter aplikaci okamžitě spustíte, aniž byste museli použít myš.

Rychlé vyhledávání v prostředí Launchpad

Launchpad má svoje vlastní vyhledávání v horní části obrazovky. Stačí však rovnou začít psát a vyhledávání se spustí automaticky. Je velmi rychlé a navíc, pokud má název aplikace víceslovný název, stačí zadat první písmena obou slov. Například v případě hledání aplikace Photo Booth stačí zadat PB a výsledek se okamžitě zobrazí.

Tip

Jak vypínat aplikace

Velká odlišnost systému macOS je vypínání aplikací. I přesto, že kliknete na červenou ikonku v levém rohu okna pro zavření, tak zatímco na Windows se aplikace automaticky ukončí, na Macu se pouze zavře aktuálně otevřené okno. Aplikace zůstává nadále spuštěná.

Na rozdíl od Windows nemusíte všechna okna aplikací neustále minimalizovat na lištu. Pokud například zavřete okno aplikace Mail, tak zůstává spuštěná na pozadí a kontroluje vaše e-mailové schránky. Není tak nutné aplikaci minimalizovat jen proto, aby vám neutekl důležitý e-mail.

A jak tedy aplikace opravdu vypnout? Máte opět hned několik možností a záleží na vás, jaká z nich vám bude vyhovovat nejvíce.

  • Pomocí nabídky v řádku nabídek – kliknete na název aplikace a z nabídky vyberete poslední možnost Ukončit.
  • Klávesovou zkratkou – asi nejrychlejší cesta. Stačí stisknout kombinaci kláves ⌘ Command + Q a aplikace je vypnutá.
  • Pomocí ikony v docku – poslední z možností je dock. Na ikonu aplikace, kterou chcete vypnout, kliknete pravým tlačítkem a vyberete možnost Ukončit.

Systém macOS má chytrou správu paměti a tak není třeba všechny aplikace neustále vypínat. Pokud víte, že aplikaci používáte často, nechte ji spuštěnou, nic se nestane, a budete mít k ní okamžitý přístup když ji budete zrovna potřebovat. Naopak se hodí vypínat ty aplikace, které spouštíte nebo používáte spíše nahodile a ty, které mohou být zbytečně náročné na výkon a tím Mac omezovat i například ve výdrži na baterii.

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.