Plocha

Odlišností oproti operačnímu systému Windows je, že na ploše nejsou umístěny žádné ikony aplikací, souborů nebo složek. Zkuste plochu používat pouze jako odkládací prostor. Plocha neslouží ke spouštění aplikací a dokonce jí nesvědčí ani dlouhodobé odkládání souborů.

Plocha

Soubory patří do složek

Čím dříve se pokusíte na plochu neodkládat všechny dlouhodobě používané soubory, tím pro vás lépe. Operačnímu systému nesvědčí dlouhodobě uložené velké množství souborů na ploše, protože ta je neustále aktivní. Pokud budou soubory zbytečně kapacitně náročně, mohou chod vašeho Maca zpomalit. K ukládání souborů využijte složky ve vašem domovském adresáři a k rychlému přístupu k nim můžete použít dock.

Plocha a připojená zařízení

Na ploše však můžete mít viditelné připojené jednotky. Například když připojíte externí disk, okamžitě se na ploše objeví.

Sady souborů pro lepší orientaci

Pokud přeci jen patříte mezi ty, kterým množství souborů na ploše rychle přesáhne únosnou mez, můžete vyzkoušet sady. Stačí kliknout na plochu pravým tlačítkem myši a vybrat možnost Používat sady. Vaše soubory na ploše se automaticky seskupí v závislosti na druhu do přehledných sad jako například Obrázky, Dokumenty, Snímky obrazovky atp.

Sady na ploše

Dynamické tapety

Od verze systému macOS s označením Mojave jsou novinkou mimo jiné dynamické tapety. Najdete je v Předvolbách systému v části Plocha a spořič. Na výběr je několik variant: Big Sur, ostrov Catalina, solární gradienty a další. Pokud si zvolíte dynamickou verzi, tapeta se bude automaticky měnit v průběhu dne v závislosti na aktuálním času.

Tip

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.