Práce s okny

macOS nabízí několik užitečných funkcí a současně možná také překvapení co se týče práce s okny, že stojí za to si je postupně představit.

Zavření okna

O tom, že červené tlačítko s křížkem aplikaci vždy nevypíná, ale pouze zavírá její okno, se dozvíte ještě dále v části aplikace. Abyste předešli prvnímu překvapení, zmiňuji to i u práce s okny. Nemusíte se tedy bát okno například prohlížeče, e-mailového klienta, přehrávače hudby a dalších pouze zavřít, pokud je zrovna nepotřebujete, nevypnou se a poběží dále v pozadí.

Minimalizace oken

Minimalizace funguje standardně a neměla by vás nijak překvapit. V základním nastavení se okna minimalizují do pravé části docku. Pokud je tam však oken více, může to spíše obtěžovat. V nastavení docku lze změnit, že se okna minimalizují přímo do ikon aplikací.

Režim celé obrazovky

Třetí zelené tlačítko v levé horní části okna, které na Windows slouží k jednoduché maximalizaci okna, na Macu slouží pro režim celé obrazovky. Po kliknutí se okno aplikace roztáhne přes celou plochu, zmizí i dock a horní řádek nabídek. Je však omyl si myslet, že tím to končí. Aplikace se pak chová jako samostatná plocha a můžete mezi nimi procházet pomocí gest jako na iPadu. Navíc není pravidlem, že aplikace se pouze roztáhne, ale může také změnit svoje prostředí a chování. Nezaměňujte režim celé obrazovky s maximalizací ok­na.

Režim celé obrazovky

Jak na klasickou maximalizaci okna

Pravděpodobně nastane situace, kdy režim celé obrazovky neoceníte a raději byste klasickou maximalizaci. Toho docílíte tak, když na tlačítko kliknete společně s klávesou ⌥ Option. Někdy však dojde pouze k úpravě velikosti okna, protože macOS u některých oken zkrátka upraví velikost pro daný obsah.

Tip

Mission Control

Mission Control vyvoláte jednoduše gestem třemi nebo čtyřmi prsty směrem nahoru na vašem trackpadu (v závislosti na nastavení), poklepáním dvěma prsty na myš (Magic Mouse) nebo klávesou na pozici F3. Toto prostředí vám pak ukáže z ptačí perspektivy vše, co se na Macu zrovna děje. Umožňuje zobrazit rychlý přehled všech otevřených oken, aplikací v režimu celé obrazovky a ploch.

Mission Control

Stage Manager

Novinkou ve verzi macOS Ventura je tzv. Stage Manager. Ten přináší nové možnosti pro práci se samostatnými okny na ploše. Zapnout si jej můžete v ovládacím centru. Okna aplikací pak vždy dostanou přednost a nepřekrývají se, můžete je ale libovolně slučovat do skupin.

Stage Manager

Aktivní rohy

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.