Finder
Finder můžeme přirovnat k Průzkumníku Windows a slouží tedy pro práci se soubory. O té je ale řeč v samostatné části, zde si jej pouze představíme. Jeho ikonku nepřehlédnete a jak již bylo zmíněno, najdete ji vždy v docku úplně vlevo.
Okno aplikace
Po otevření okna Finderu se vám v základním nastavení zobrazí Poslední položky. Jedná se o zobrazení všech souborů dle posledního použití bez ohledu na jejich umístění. Toto nastavení nemusí být vždy pohodlné, proto lze změnit. V nabídce Finder v řádku nabídek vyberte Nastavení a v dialogovém okně lze snadno nastavit, jaká složka se má otevřít v novém okně.
V horní části okna se nacházejí ikonky sloužící jak pro práci se soubory a pohyb ve složkách, tak pro možnosti zobrazení. V levé části se nachází boční panel, který je rozdělen do několika částí. Do části oblíbené si krom výchozího rozdělení můžete přidávat libovolné složky, ke kterým chcete mít rychlý přístup. V části Místa se naopak zobrazí veškeré připojené jednotky (například externí disky, USB flashky atp.). Najdete zde také Značky, které umožňují na základě značek rychlý přístup k souborům a adresářům.
Rychlý náhled
Na Macu nemusíte otevírat každý soubor, pokud jej chcete pouze zobrazit. Vyberte soubor a stiskněte mezerník a zobrazí se jeho rychlý náhled. Pokud jich vyberete více, můžete mezi nimi procházet. Hodí se například pro rychlý náhled fotografií, ale i dokumentů, hudby nebo videí.
Tip
Možnosti zobrazení a řazení
Finder vám umožní zobrazit položky jako mřížku, seznam, sloupce nebo galerii. Každá složka může mít jiný způsob zobrazení podle typu souborů a podle toho, jak vám to bude vyhovovat.
Stejně tak uspořádat položky můžete podle názvu, druhu, aplikace nebo data vytvoření. Například dokumenty můžete uspořádat podle druhu, složku stažených souborů zas podle data přidání a aplikace podle kategorie aplikací.
Klávesové zkratky pro Finder
Ve Finderu oceníte klávesové zkratky. Pro vytvoření nové složky můžete použít zkratku ⇧ Shift + ⌘ Command + N. Klávesa enter pak soubory a složky neotevírá, nýbrž přejmenovává. A pokud vám chybí klávesa delete pro rychlé smazání souboru, použijte ⌘ Command + ⌫ Backspace.
Tip
Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.