Finder

Finder můžeme přirovnat k Průzkumníku Windows a slouží tedy pro práci se soubory. O té je ale řeč v samostatné části, zde si jej pouze představíme. Jeho ikonku nepřehlédnete a jak již bylo zmíněno, najdete ji vždy v docku úplně vlevo.

Napsal Martin Světlík

Finder

Okno aplikace

Po otevření okna Finderu se vám v základním nastavení zobrazí Poslední položky. Jedná se o zobrazení všech souborů dle posledního použití bez ohledu na jejich umístění. Toto nastavení nemusí být vždy pohodlné, proto lze změnit. V nabídce Finder v řádku nabídek vyberte Nastavení a v dialogovém okně lze snadno nastavit, jaká složka se má otevřít v novém okně.

V horní části okna se nacházejí ikonky sloužící jak pro práci se soubory a pohyb ve složkách, tak pro možnosti zobrazení. V levé části se nachází boční panel, který je rozdělen do několika částí. Do části oblíbené si krom výchozího rozdělení můžete přidávat libovolné složky, ke kterým chcete mít rychlý přístup. V části Místa se naopak zobrazí veškeré připojené jednotky (například externí disky, USB flashky atp.). Najdete zde také Značky, které umožňují na základě značek rychlý přístup k souborům a adresářům.

Rychlý náhled

Na Macu nemusíte otevírat každý soubor, pokud jej chcete pouze zobrazit. Vyberte soubor a stiskněte mezerník a zobrazí se jeho rychlý náhled. Pokud jich vyberete více, můžete mezi nimi procházet. Hodí se například pro rychlý náhled fotografií, ale i dokumentů, hudby nebo videí.

Tip

Možnosti zobrazení a řazení

Finder vám umožní zobrazit položky jako mřížku, seznam, sloupce nebo galerii. Každá složka může mít jiný způsob zobrazení podle typu souborů a podle toho, jak vám to bude vyhovovat.

Stejně tak uspořádat položky můžete podle názvu, druhu, aplikace nebo data vytvoření. Například dokumenty můžete uspořádat podle druhu, složku stažených souborů zas podle data přidání a aplikace podle kategorie aplikací.

Klávesové zkratky pro Finder

Ve Finderu oceníte klávesové zkratky. Pro vytvoření nové složky můžete použít zkratku ⇧ Shift + ⌘ Command + N. Klávesa enter pak soubory a složky neotevírá, nýbrž přejmenovává. A pokud vám chybí klávesa delete pro rychlé smazání souboru, použijte ⌘ Command + ⌫ Backspace.

Tip

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.