Úvodní nastavení

Ihned po prvním spuštění se hodí provést několik základních úkonů a nastavení. Pokud byste se nejprve rádi dočetli o základní filozofii macOS, pokračujte ve čtení a k této sekci se můžete kdykoli vrátit.

Kontrola aktualizací systému

Na začátku je určitě dobré zkontrolovat, zda od doby, kdy váš Mac sjel z výrobní linky a dostal se k vám na stůl, nedošlo k aktualizacím. Ty jednoduše zkontrolujete v Předvolbách systému v části Aktualizace softwaru. Doporučuji zaškrtnout možnost Automaticky Mac aktualizovat. Myslete na to, že aktualizace softwaru nejen že udržují počítač aktuální, ale také zásadně ovlivňují jeho úroveň zabezpečení.

Aktualizace softwaru v macOS Catalina

Aktualizace aplikací instalované prostřednictvím obchodu App Store pak najdete přímo ve stejnojmenné aplikaci.

Aktualizace softwaru

Pravé tlačítko a další nastavení

Už nyní je pro vás možná překvapením, že na vašem trackpadu nebo myši nefunguje pravé tlačítko a stejně tak nefunguje pouhé poklepání pro kliknutí na trackpadu notebooku. Toto nastavení je jednoduché. Více informací se dozvíte v sekci Myš a trackpad.

Instalace aplikací a Mac App Store

Nainstalujte aplikace, které budete potřebovat. Pokud hledáte inspiraci, jaké aplikace by na Vašem novém Macu neměly chybět, podívejte se na jednoduchý přehled doporučených aplikací.

Seznamte se také s obchodem App Store, který si můžete projít a některé aplikace rovnou stáhnout.

Začněte zálohovat!

Nezapomeňte nastavit zálohování. Na Macu je to jednoduché, budete potřebovat jen externí disk nebo Time Capsule. Pokud je ještě nemáte, vraťte se do obchodu. Více informací o zálohování na macOS najdete v sekci věnované Time Machine.

Užitečné odkazy a návody

  • Pokud nemusíte, neinstalujte Adobe Flash Player pro přehrávání videa a dalšího obsahu na webu. Řada webových stránek podporuje moderní standard HTML5, včetně těch českých (namátkou Televize Seznam, MALL.TV, iVysílání, zpravodajské servery atp.). Nedoporučuji ani instalaci doplňku Java z důvodu bezpečnosti.
  • Obloukem se vyhněte aplikaci MacKeeper – názory se mohou lišit, ale rozhodně nemůžu doporučit instalaci této aplikace, se kterou se dříve nebo později setkáte formou reklamy na internetu. Pokud jste tak již udělali, můžete si přečíst návod Jak odinstalovat a smazat MacKeeper a jakým aplikacím se na Macu raději vyhnout.
  • E-mail na Seznamu nebo jinde na Macu – přidejte si svoje e-mailové schránky do aplikace Mail, ať už používáte Gmail, e-mail od Seznamu nebo jiného poskytovatele.
  • Dvoufaktorové ověření pro iCloud – nepodceňujte bezpečnost a nastavte si dvoufaktorové ověření pro váš iCloud účet.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.