Úvodní nastavení

Ihned po prvním spuštění se hodí provést několik základních úkonů a nastavení. Pokud byste se nejprve rádi dočetli o základní filozofii macOS, pokračujte ve čtení a k této sekci se můžete kdykoli vrátit.

Napsal Martin Světlík

Kontrola aktualizací systému

Na začátku je určitě dobré zkontrolovat, zda od doby, kdy váš Mac sjel z výrobní linky a dostal se k vám na stůl, nedošlo k aktualizacím. Ty jednoduše zkontrolujete v Nastavení systému v části Obecné, kde je k dispozici Aktualizace softwaru. Doporučuji zapnout všechny automatické aktualizace. Myslete na to, že aktualizace softwaru nejen že udržují počítač aktuální, ale také zásadně ovlivňují jeho úroveň zabezpečení.

Aktualizace softwaru v macOS Sonoma

Aktualizace aplikací instalovaných prostřednictvím obchodu App Store pak najdete přímo ve stejnojmenné aplikaci.

Aktualizace aplikací

Pravé tlačítko a další nastavení

Už nyní je pro vás možná překvapením, že na vašem trackpadu nebo myši nefunguje pravé tlačítko a stejně tak nefunguje pouhé poklepání pro kliknutí na trackpadu notebooku. Toto nastavení je jednoduché. Více informací se dozvíte v sekci Myš a trackpad.

Instalace aplikací a Mac App Store

Nainstalujte aplikace, které budete potřebovat. Pokud hledáte inspiraci, jaké aplikace by na Vašem novém Macu neměly chybět, podívejte se na jednoduchý přehled doporučených aplikací.

Seznamte se také s obchodem App Store, který si můžete projít a některé aplikace rovnou stáhnout.

Začněte zálohovat!

Nezapomeňte nastavit zálohování. Na Macu je to jednoduché, budete potřebovat jen externí disk. Pokud jej ještě nemáte, vraťte se do obchodu. Více informací o zálohování na macOS najdete v sekci věnované Time Machine.

Užitečné odkazy a návody

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.