Vlastní e-mail na Seznamu nebo jinde na Macu v aplikaci Mail

macOS Návody

Mac nabízí skvělého e-mailového klienta s názvem Mail, který vám umožní pohodlně a rychle vyřizovat e-maily. Jak ale přidat vlastní e-mailovou schránku, kterou máte například na Seznamu nebo jiných službách?

Napsal Martin Světlík

Vlastní e-mail na Seznamu nebo jinde na Macu v aplikaci Mail

Pokud používáte dlouhodobě stále oblíbenější Gmail nebo G Suite, přidání vašeho účtu je otázka chvilky. Vyplníte jméno, e-mail a heslo a aplikace se o vše ostatní postará sama. Pokud máte e-mailovou schránku jinde, musíte účet nastavit ručně a k tomu znát servery příchozí a odchozí pošty. I tak to ale nebude nic složitého.

Používejte IMAP

Servery příchozí pošty mohou být u poskytovatelů POP3 nebo IMAP. První zmíněný vznikl v době, kdy uživatel měl jedno zařízení, obvykle počítač, kapacita serverů byla omezená a někdy nebylo ani stálé připojení k internetu, proto bylo vhodné pracovat s e-maily lokálně na konkrétním zařízení. Dnes je ale situace přesně opačná. Zařízení máme každý několik, není výjimkou Mac, iPad a iPhone, a e-maily vyřizujeme prakticky kdekoli. Doma, v práci, v kavárně, v tramvaji a to nejlépe na všech zařízeních. K tomu nám pomůže protokol IMAP, který pracuje s e-maily na serveru a tak jsou změny promítnutné do všech ostatních zařízeních, včetně přečtených nebo smazaných e-mailů, označení, odeslaných zpráv atp. Tolik nudné teorie. Zmiňuji ji zejména proto, abyste nenastavovali protokol POP3 a vyhnuli se tak zklamání. Navíc Seznam má IMAP v základním nastavení vypnutý a je třeba jej nejprve povolit.

Přidání vlastního e-mailu krok za krokem

1. Spusťte aplikaci Mail. Pokud zatím žádný účet nepoužíváte, můžete rovnou začít a v tomto návodu pokračovat bodem číslo 3. V opačném případě klikněte v řádku nabídek na název aplikace Mail a vyberte Předvolby.

Předvolby aplikace Mail

2. V otevřeném okně vyberte záložku Účty a v levé spodní části klikněte na ikonku se symbolem +.

Předvolby aplikace Mail

3. Z nabídky vyberte poslední možnost, tedy Jiný účet Mailu…

Přidání nového účtu

4. Vyplňte požadované údaje, tedy jméno (tak, jak vyplníte jméno, jej uvidí příjemci zpráv), e-mail a heslo a potvrďte tlačítkem Přihlásit se.

Přidání nového účtu

5. Nyní je třeba vyplnit požadované údaje: vaše uživatelské jméno (bývá většinou stejné jako váš e-mail) a server příchozí a odchozí pošty (viz tabulka níže).

Přidání nového účtu

6. V zásadě postačí pracovat pouze s e-maily. Poznámky dnes umí synchronizovat i iCloud. Tlačítkem Hotovo dokončíte přidání nového účtu.

Přidání nového účtu

Přehled nastavení u vybraných poskytovatelů

E-mailové servery vybraných poskytovatelů
Server příchozí pošty Server odchozí pošty Uživatelské jméno
Seznam imap.seznam.cz smtp.seznam.cz Váš e-mail
Centrum imap.centrum.cz smtp.centrum.cz Váš e-mail
Volný imap.volny.cz smtp.volny.cz Váš e-mail
Forpsi imap.forpsi.com smtp.forpsi.com Váš e-mail
Active24 email.active24.com email.active24.com Váš e-mail

Jak povolit IMAP v případě e-mailu na Seznam.cz

Seznam nemusí mít u vašeho účtu protokol IMAP v základním nastavení povolený. Proto se prvně přihlaste přes webové rozhraní na www.seznam.cz a v e-mailu přejděte na Nastavení v horní pravé části v nabídce pod vaším jménem. Na záložce Přístup z aplikací povolte protokol IMAP. Tímto jednoduchým krokem lze využívat benefitů protokolu IMAP.

Povolení protokolu IMAP na Seznam.cz
Povolení protokolu IMAP na Seznam.cz

Pokud používáte více e-mailových účtů, není samozřejmě problém jich postupně přidat několik. Pokud používáte jiného poskytovatele, vždy se obraťte na něj, často všechny přístupové údaje naleznete v nápovědě. U firemních řešení požádejte správce sítě.

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.