Dock

Dock je opravdu návyková záležitost operačního systému macOS a velmi rychle si na ní zvyknete. Jedná se o pás ikon umístěný ve spodní části obrazovky.

Napsal Martin Světlík

Dock

Dock je opět rozdělený na několik částí. V té levé naleznete úplně vlevo ikonku Finder, jehož pozice je také neměnná. Následují však již libovolné ikony aplikací, které chcete mít neustále k dispozici. Přesunutím můžete libovolně měnit pořadí, případně chytnutím a tažením pryč z docku aplikaci naopak odstranit. Současně naposledy používané aplikace, které v docku nejsou, se mezi rozdělovníky zobrazí také. V roli spouštěče aplikací nejde o to mít v něm ikony všech aplikací, ale těch, které používáte nejčastěji a chcete je mít rychle při ruce.

Jak poznat spuštěné aplikace

Můžete si všimnout, že pokud pod některou ikonkou je zobrazená černá tečka, znamená to, že aplikace je spuštěná. Nemůžete ji tak z docku odstranit, je třeba aplikaci prvně vypnout. Například kliknutím pravým tlačítkem na ikonu v docku a vybráním možnosti Ukončit.

Tip

V pravé části, kterou odděluje rozdělovník, je pak úplně vpravo umístěn koš, jehož pozice je opět neměnná. Vedle něj můžete umisťovat pouhým přetažením libovolné složky, ke kterým chcete mít rychlý přístup. Není problém sem umístit i často používané soubory.

Možnosti nastavení

Nastavení docku naleznete v Nastavení systému a Plocha a dock. Dock může být dole, vlevo nebo vpravo. Můžete měnit jeho velikost a případně zapnout zvětšení ikon po najetí, lze ho i skrýt a zobrazit pouze po najetí do dané části obrazovky. Stejně tak není nutné zobrazovat poslední aplikace.

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.