Myš a trackpad

Aby toho nebylo málo, tak i na trackpadu vás možná překvapí, že je to jen jedna velká dotyková plocha a myš se tváří tak, že nemá pravé tlačítko. Pojďme si tedy vše uvést na pravou míru.

Napsal Martin Světlík

Apple Magic Trackpad 2

Pravé tlačítko

Pravděpodobně si rychle všimnete, že pravé tlačítko je v základním nastavení po spuštění vypnuté. To však můžete rychle změnit a veřte, že poté pravé tlačítko funguje přesně tak, jak byste očekávali. Není tedy vůbec pravda, že Mac pravé tlačítko nemá. To platilo historicky, dnes je pouze vypnuté.

Nastavení myši a trackpadu

Všechny změny, o kterých je zde řeč, můžete nastavit velice jednoduše. Otevřete Nastavení systému a tam vyberte Myš nebo Trackpad, podle toho, jaké zařízení používáte. Jednoduše tam můžete zapnout pravé tlačítko myši (sekundární kliknutí), změnit směr posunu nebo si prohlédnout a nastavit dotyková gesta.

Tip

Opačný směr posunu

Apple používá opačný směr posunu, což vás možná také zaskočí. Funguje totiž stejně jako na dotykovém displeji, tedy přirozeně. Pokud máte dotykový telefon nebo tablet, jistě to znáte. I to se dá změnit, moje doporučení ale je tento způsob neměnit. Opravdu časem zjistíte, že je to daleko přirozenější, i když s tím možná budete chvilku zápasit.

Magic Mouse

Kliknutí klepnutím na trackpad

Tato možnost se týká pouze trackpadu. V základním nastavení je pro kliknutí nutné dotykovou plochu celou zmáčknout, nestačí se pouze dotknout prstem, jak bývá u notebooků zvykem. Tuto možnost můžete velice rychle zapnout stejně jako výše zmíněné vlastnosti.

Dotyková gesta

Velkou výhodou jak trackpadu, tak v omezené míře i myši, jsou gesta, která můžete při práci s vaším Macem používat. Je jich celá řada a jejich využití včetně názorné ukázky nalezente na stejném místě v nastavení myši nebo trackpadu.

Nastavení systému

Přitlačení a haptická odezva

Dotykovou plochu trackpadu lze také zmáčknout tlakem a dostat se k dalšímu funkcím. Jakmile kliknete a následně přitlačíte prstem o trochu více, až uslyšíte jemné kliknutí, můžete se dostat k řadě dalších funkcí.

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.