Myš a trackpad

Aby toho nebylo málo, tak i na trackpadu vás možná překvapí, že je to jen jedna velká dotyková plocha a myš se tváří tak, že nemá pravé tlačítko. Pojďme si tedy vše uvést na pravou míru.

Apple Magic Trackpad 2

Pravé tlačítko

Pravděpodobně si rychle všimnete, že pravé tlačítko je v základním nastavení po spuštění vypnuté. To však můžete rychle změnit a veřte, že poté pravé tlačítko funguje přesně tak, jak byste očekávali. Není tedy vůbec pravda, že Mac pravé tlačítko nemá. To platilo historicky, dnes je pouze vypnuté.

Nastavení myši a trackpadu

Všechny změny, o kterých je zde řeč, můžete nastavit velice jednoduše. Otevřete Předvolby systému a tam vyberte Myš nebo Trackpad, podle toho, jaké zařízení používáte. Jednoduše tam můžete zapnout pravé tlačítko myši, změnit směr posunu nebo si prohlédnout a nastavit dotyková gesta.

Tip

Opačný směr posunu

Apple používá opačný směr posunu, což vás možná také zaskočí. Funguje totiž stejně jako na dotykovém displeji, tedy přirozeně. Pokud máte dotykový telefon nebo tablet, jistě to znáte. I to se dá změnit, moje doporučení ale je tento způsob neměnit. Opravdu časem zjistíte, že je to daleko přirozenější, i když s tím možná budete chvilku zápasit.

Magic Mouse

Kliknutí klepnutím na trackpad

Tato možnost se týká pouze trackpadu. V základním nastavení je pro kliknutí nutné dotykovou plochu celou zmáčknout, nestačí se pouze dotknout prstem, jak bývá u notebooků zvykem. Tuto možnost můžete velice rychle zapnout stejně jako výše zmíněné vlastnosti.

Dotyková gesta

Velkou výhodou jak trackpadu, tak v omezené míře i myši, jsou gesta, která můžete při práci s vaším Macem používat. Je jich celá řada a jejich využití včetně názorné ukázky nalezente na stejném místě v nastavení myši nebo trackpadu.

Předvolby systému

Force Touch

Pokud vlastníte novější MacBook, máte k dispozici také funkci Force Touch, tedy gesto přitlačení. To platí pro řady MacBook, MacBook Air a MacBook Pro. Force Touch podporuje také externí Magic Trackpad 2. Toto gesto můžete použít například pro rychlý náhled souborů, vyhledávání, zobrazení podrobností a vyvolání celé řady dalších akcí.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.