Řádek nabídek

Řádek nabídek je vždy v horní části obrazovky.
Nelze jej přesunout ani překrýt oknem a je rozdělen na dvě části.

Napsal Martin Světlík

Řádek nabídek

Co je v řádku nabídek?

Levá část se mění v závislosti na právě používané aplikaci. Tyto nabídky jsou obdobné tomu, co v případě systému Windows obsahuje každá aplikace samostatně, tedy nabídky jako Soubor, Úpravy atp. V případě macOS se mění podle aktivní aplikace, tedy té, kterou právě používáte, což znázorňuje zvýrazněný název aplikace.

Úplně vlevo navíc naleznete nabídku označenou logem Apple , díky které můžete otevřít Nastavení systému, případně počítač vypnout, restartovat nebo manuálně uspat.

Druhá část vpravo lze přirovnat ke stavové části prostředí Windows v liště Start. Najdete zde jak pevně dané prvky, tak nabídky aplikací a nastavení. Při kliknutí na datum a čas se vám zobrazí oznamovací centrum. Vedle můžete najít hlasovou asistentku Siri, ovládací centrum (můžete znát z mobilních zařízení) a nakonec pak vyhledávání Spotlight. Dále zde naleznete dostupné Wi-Fi sítě, stav baterie a další položky, které si můžete sami přizpůsobit.

Řádek nabídek lze skrýt, když jej nepotřebujete

Pokud byste ocenili více místa pro aplikace nebo jen řádek nabídek nepotřebujete tak často, můžete jej schovat. Stačí si otevřít Nastavení systému a přejít do části Plocha a dock. Zde najdete možnost Automaticky skrývat a zobrazovat řádek nabídek.

Tip

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.