Externí disky
Váš nový Mac si poradí s jakýmkoli externím diskem, paměťovou kartou nebo USB flash pamětí. Ale pozor na souborové systémy…
Jaký externí disk pro Mac si pořídit?
S vaším Macem můžete použít jak klasické externí disky, tak ty síťové.
Klasické externí disky
V případě klasických externích disků mohu doporučit značku Western Digital nebo LaCie. Můžete si vybrat mezi praktickou, přenosnou 2,5" variantou, nebo tou stolní. Některé disky jsou již předpřipravené pro počítače Mac a odpadá vám tak nutnost řešit souborový systém, o kterém je řeč níže. Jiné je třeba prvně naformátovat.
- WD 2.5" My Passport 1TB, 2TB, 4TB nebo 5TB pro klasické USB
Koupit od 1 799 Kč - LaCie 2.5" Mobile Drive v2 1TB, 2TB, 4TB nebo 5TB pro USB-C
Koupit od 2 199 Kč - Rychlý SSD disk WD Elements SE SSD 1TB nebo 2TB pro klasické USB
Koupit od 2 499 Kč - Rychlý SSD disk Samsung 2.5" SSD T7 1TB, 2TB nebo 4TB pro USB-C
Koupit od 2 899 Kč - Rychlý SSD disk Lacie Portable SSD v2 1TB nebo 2TB pro USB-C
Koupit od 3 399 Kč - Rychlý SSD disk Samsung Portable SSD T9 1TB, 2TB nebo 4TB pro
USB-C
Koupit od 3 499 Kč - WD 3,5" My Book 4TB až 14TB pro USB
Koupit od 3 799 Kč - LaCie 3,5" d2 Professional 4TB až 18TB pro USB-C
Koupit od 5 799 Kč - Kompletní nabídka 2,5" disků – Koupit od cca 1 349 Kč (1TB varianta)
- Kompletní nabídka 3,5" disků – Koupit od cca 2 899 Kč
Neodborným přístupem riskujete ztrátu dat!
Následující část tohoto textu obsahuje řadu technických pojmů a postupů. Pokud se rozhodnete váš disk přeformátovat na jiný formát, myslete na to, že automaticky přijdete o všechna data na něm uložená. Je tedy třeba data zálohovat, disk naformátovat a posléze je vrátit zpátky. Pokud se na formátování disků a souborové systémy necítíte, obraťte se na někoho zkušenějšího a tuto část s klidným svědomím přeskočte. Pokud vám tyto pojmy nejsou cizí, pokračujte dále.
Pozor
Co je souborový systém?
Nebojte, nebudu zde rozebírat, co je souborový systém, protože to není ani tolik důležité. Důležité pro nás je, že ne vždy musí Mac daný souborový systém podporovat a to se pravděpodobně stane, pokud máte externí disk, který jste používali na Windows. A teď co s tím?
NTFS, HFS+, APFS, FAT, ExFAT a jak se v nich vyznat
- NTFS – formát společnosti Microsoft, na který Mac nezvládne zapisovat. Pokud máte externí disk s tímto souborovým systémem, Mac jej otevře, dokáže číst soubory, ale nezvládne na něj zapisovat. Zápis lze řešit placenou aplikací třetích stran. Ideální je jej přeformátovat na univerzální ExFAT, pokud budete chtít disk používat i se systémem Windows.
- HFS+ – pro změnu systém společnosti Apple, se kterým neumí pracovat Windows.
- APFS – Apple File System je nejnovějším souborovým systémem, který podporují pouze Apple zařízení a cílí primárně na moderní SSD disky
- FAT – starší souborový systém, který se však stále objevuje zejména na USB flash pamětích nebo paměťových kartách. A nemusíte mít strach, Mac FAT přečte a zvládne na něj zapisovat.
- ExFAT – univerzální souborový systém. Umí jej použít novější Windows i Mac. Pokud potřebujete váš externí disk používat na obou platformách, je to ideální řešení.
Disková utilita
Přímo v systému je nástroj Disková utilita. Pomocí něho můžete pracovat se všemi připojenými jednotkami. Externí disk tak lze jednoduše naformátovat. Z levé části vyberete připojený disk, klikněte na tlačítko Smazat, vyberete požadovaný formát, zvolíte název a kliknete na tlačítko Smazat.
Pokud potřebujete na disk zapisovat i z prostředí Windows, vyberte formát ExFAT a schéma Master Boot Record.
Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.