Externí disky

Váš nový Mac si poradí s jakýmkoli externím diskem, paměťovou kartou nebo USB flash pamětí. Ale pozor na souborové systémy…

Napsal Martin Světlík

Externí disk

Jaký externí disk pro Mac si pořídit?

S vaším Macem můžete použít jak klasické externí disky, tak ty síťové.

Klasické externí disky

V případě klasických externích disků mohu doporučit značku Western Digital nebo LaCie. Můžete si vybrat mezi praktickou, přenosnou 2,5" variantou, nebo tou stolní. Některé disky jsou již předpřipravené pro počítače Mac a odpadá vám tak nutnost řešit souborový systém, o kterém je řeč níže. Jiné je třeba prvně naformátovat.

Neodborným přístupem riskujete ztrátu dat!

Následující část tohoto textu obsahuje řadu technických pojmů a postupů. Pokud se rozhodnete váš disk přeformátovat na jiný formát, myslete na to, že automaticky přijdete o všechna data na něm uložená. Je tedy třeba data zálohovat, disk naformátovat a posléze je vrátit zpátky. Pokud se na formátování disků a souborové systémy necítíte, obraťte se na někoho zkušenějšího a tuto část s klidným svědomím přeskočte. Pokud vám tyto pojmy nejsou cizí, pokračujte dále.

Pozor

Co je souborový systém?

Nebojte, nebudu zde rozebírat, co je souborový systém, protože to není ani tolik důležité. Důležité pro nás je, že ne vždy musí Mac daný souborový systém podporovat a to se pravděpodobně stane, pokud máte externí disk, který jste používali na Windows. A teď co s tím?

NTFS, HFS+, APFS, FAT, ExFAT a jak se v nich vyznat

  • NTFS – formát společnosti Microsoft, na který Mac nezvládne zapisovat. Pokud máte externí disk s tímto souborovým systémem, Mac jej otevře, dokáže číst soubory, ale nezvládne na něj zapisovat. Zápis lze řešit placenou aplikací třetích stran. Ideální je jej přeformátovat na univerzální ExFAT, pokud budete chtít disk používat i se systémem Windows.
  • HFS+ – pro změnu systém společnosti Apple, se kterým neumí pracovat Windows.
  • APFS – Apple File System je nejnovějším souborovým systémem, který podporují pouze Apple zařízení a cílí primárně na moderní SSD disky
  • FAT – starší souborový systém, který se však stále objevuje zejména na USB flash pamětích nebo paměťových kartách. A nemusíte mít strach, Mac FAT přečte a zvládne na něj zapisovat.
  • ExFAT – univerzální souborový systém. Umí jej použít novější Windows i Mac. Pokud potřebujete váš externí disk používat na obou platformách, je to ideální řešení.

Disková utilita

Přímo v systému je nástroj Disková utilita. Pomocí něho můžete pracovat se všemi připojenými jednotkami. Externí disk tak lze jednoduše naformátovat. Z levé části vyberete připojený disk, klikněte na tlačítko Smazat, vyberete požadovaný formát, zvolíte název a kliknete na tlačítko Smazat.

Pokud potřebujete na disk zapisovat i z prostředí Windows, vyberte formát ExFAT a schéma Master Boot Record.

Disková utilita

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.