Způsoby instalace

Máte několik možností, jak Windows na Macu spustit,
pokud k tomu máte opravdu důvod. Všechny si krátce představíme.

Napsal Martin Světlík

Windows v cloudu

Díky všudypřítomnému internetu není potřeba nutně Windows instalovat přímo na Mac. To je navíc na čipech Apple složitější než tomu bylo dříve s procesory Intel. K počítači s Windows se můžete připojovat také pomocí vzdálené plochy a to jak v rámci lokální / firemní sítě, tak si můžete pronajmout virtuální počítač s Windows v cloudu.

Virtualizace

Druhou možností je virtualizace. Další operační systém se spouští souběžně s macOS jako virtuální stroj. Má však omezen výkon a celkové pohodlí. Výhodou je možnost používat oba systémy současně, spouštět Windows pouze v případě nutnosti ve velmi krátkém čase a také odpadá nutnost restartovat Mac. Je však nutné počítat s tím, že virtuální stroj může být náročný na úložiště a výkon Macu (zejména pak operační paměť).

Boot Camp

Mac s procesory Intel umožňuje instalovat Windows prostřednictvím nástroje Boot Camp. Disk počítače se rozdělí na dvě části a Windows se nainstalují na samostatný oddíl disku. Windows tak využívají plný výkon počítače, ovšem při přecházení mezi systémy je vždy nutné restartovat počítač. Velikost jednotlivých oddílů se navíc stanovuje předem.

Hodí se ve chvílích, kdy je nutné využívat výkon počítače bez omezení, tedy zejména u náročných aplikací. Také uživatel může Windows používat v práci a maOS pro soukromé účely, proto tolik nevadí nutnost počítač restartovat. Současně je to ideální řešení, pokud je Windows hlavní systém, což se nestává tak často.

Boot Camp je dostupný pouze s procesory Intel

Pokud jste si pořídili nový Mac s čipem Apple (M1 nebo M2 / Pro / Max / Ultra a novější), nebude na nich spouštění Windows v prostředí Boot Camp dostupné. Instalace Windows je možná pouze na starších modelech počítačů Mac s procesory Intel.

Pozor

Jaké řešení zvolit?

Vždy záleží na konkrétním použití. Pokud chcete firemní aplikace nebo účetní systémy spouštět bez starostí, určitě bych v dnešní době doporučil využívat vzdálenou plochu pomocí Microsoft Remote Desktop. Další variantou je virtualizace přímo v prostředí macOS.

Pokud máte Mac s procesorem Intel a potřebujete pro Windows maximální výkon, můžete stále sáhnout po nástroji Boot Camp, který umožňuje na Macu nativně spouštět systém Windows.

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.