Způsoby instalace

Máte dvě možnosti, jak Windows na Macu spustit,
pokud k tomu máte opravdu důvod. Oba si krátce představíme.

Boot Camp

macOS umožňuje instalovat Windows prostřednictvím nástroje Boot Camp. Disk počítače se rozdělí na dvě části a Windows se nainstalují na samostatný oddíl disku. Windows tak využívají plný výkon počítače, ovšem při přecházení mezi systémy je vždy nutné restartovat počítač. Velikost jednotlivých oddílů se navíc stanovuje předem.

Hodí se ve chvílích, kdy je nutné využívat výkon počítače bez omezení, tedy zejména u náročných aplikací. Také uživatel může Windows používat v práci a maOS pro soukromé účely, proto tolik nevadí nutnost počítač restartovat. Současně je to ideální řešení, pokud je Windows hlavní systém, což se nestává tak často.

Boot Camp je dostupný pouze s procesory Intel

Pokud jste si pořídili Mac mini, 13" MacBook Air nebo základní 13" MacBook Pro z konce roku 2020 s procesory Apple M1, nebude na nich spouštění Windows v prostředí Boot Camp dostupné. Instalace Windows je možná pouze na počítačích Mac s procesory Intel.

Pozor

Virtualizace

Druhou možností je virtualizace, tedy další operační systém se spouští souběžně s macOS jako virtuální stroj. Má však omezen výkon a celkové pohodlí. Výhodou je možnost používat oba systémy současně, spouštět Windows pouze v případě nutnosti ve velmi krátkém čase a také odpadá nutnost restartovat Mac. Virtuální stroj nezabírá také tolik místa na disku, protože jeho virtuální disk se rozšiřuje podle potřeby.

Jaké řešení zvolit?

Vždy záleží na konkrétním použití. Pokud hledáte jednoduché řešení zdarma, nevadí vám nutnost restartovat počítač a nebo potřebujete využít plný výkon Maca i ve Windows, zvolte Boot Camp. Pokud Windows potřebujete jako záložní systém pro méně náročné kancelářské aplikace, je lepším řešením virtualizace.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.