Jak odinstalovat a smazat MacKeeper a jakým aplikacím se na Macu raději vyhnout

Návody

MacKeeper není pro řadu uživatelů jablečných počítačů ničím novým. Jedná se o nepříjemný software s agresivním marketingem, který na svém Macu určitě nechcete. Pokud jste jej však už nainstalovali, v tomto článku se dozvíte, jak jej bezpečně odinstalovat.

Jak odinstalovat a smazat MacKeeper a jakým aplikacím se na Macu raději vyhnout

Bezpečnost je dnes jedna z klíčových konkurenčních výhod počítačů společnosti Apple. Rozhodně se ale vyhněte instalaci aplikací jako je MacKeeper a jim podobným. Jakmile kdekoli na internetu budete vídat reklamní sdělení o tom, že váš Mac je ohrožen, napaden virem apod. nebo reklamy na zázračný software, který v mžiku váš Mac vyčistí a zrychlí, tak takový panel s klidem zavřete, neklikejte na žádné odkazy a rozhodně daný software neinstalujte.

V poslední době začal MacKeeper svoji agresivní kampaň i na sociálních sítích, kde se například na Facebooku snaží vystupovat s image seriózního certifikovaného Apple specialisty, což je samozřejmě jen líbivá kampaň s fotkou z fotobanky. Odkaz vás vždy přenese na stránky aplikace MacKeeper.

Pokud jste však MacKeeper už nainstalovali, co nejdříve jej ze svého počítače odeberte. Je třeba ale říct, že MacKeeper sám o sobě virus v podstatě není. Patří do kategorie pochybného softwaru se silným marketingem na internetu, který se z vás primárně snaží vylákat peníze za něco, co vůbec nepotřebujete. Navíc jsou známy informace o tom, kdy MacKeeper záměrně vytěžoval výkon Maca, aby toho po zaplacení nechal a tvářil se, že to byl on, kdo vše vrátil do pořádku. Provozovatelům už také unikla hesla uživatelů v čitelné podobě. Ve zkratce MacKeeper není nic co byste chtěli na svém Macu mít a už vůbec ne aplikace, která by vám chtěla pomoci se zabezpečením a zrychlením počítače.

Jak úplně odinstalovat a smazat MacKeeper

MacKeeper se vám agresivně snaží na Mac dostat a podobně se mu nechce pryč. Všechny jeho soubory by měl být schopen po odinstalaci najít Malwarebytes, který nabízí 14 denní zkušební verzi zdarma. Není to však záruka, proto doporučuji postupovat manuálně, případně si ověřit, zda opravdu došlo ke smazání všech souborů:

1. Aplikaci MacKeeper vypněte. Například tak, že otevřete její okno a z horní řádky nabídek vyberete nabídku MacKeeper a položku Ukončit MacKeeper. Stejně tak poslouží klávesová zkratka Cmd + Q nebo můžete aplikaci vypnout rovnou z docku.

Ukončení aplikace

2. V aplikaci Finder přejděte do složky Aplikace a aplikaci MacKeeper přesuňte do koše. Budete muset zadat heslo uživatele počítače.

Smazání aplikace

3. Následně se objeví další požadavek na heslo k vašemu účtu v Macu, které zadejte a potvrďte.

Zadání hesla

4. Vysypte koš. Pravděpodobně se vám také automaticky spustí prohlížeč Safari, kde budou vývojáři velmi smutní z toho, že aplikaci chcete odinstalovat. Toto okno můžete s klidem ignorovat a zavřít.

Otravné okno

5. V ideálním případě je hotovo, ale je lepší ještě zkontrolovat, zda MacKeeper nezanechal v systému nějaké zbytečné soubory. Ve Finderu tedy vyberte z horního řádku nabídek nabídku Otevřít a položku Otevřít složku… (Shift + Cmd + G). Do dialogového okna postupně vložte následující cesty a vždy odstraňte vše, co bude mít v názvu MacKeeper.

Otevřít složku
  • ~/Library/Appli­cation Support (složky jako MacKeeper, MacKeeper Agent, MacKeeper Helper atp.)
  • ~/Library/Caches (soubory s názvem ve stylu com.zeobit.Mac­Keeper.Helper)
  • ~/Library/Lau­nchAgents (com.zeobit.Mac­Keeper.Helper aj­.)
  • ~/Library/Pre­ferences (com.zeobit.Mac­Keeper.plist aj­.)
  • ~/Library/Logs (MacKeeper.log)
  • ~/Documents (v dokumentech může být složka MacKeeper Backups)
  • /private/tmp (com.mackeeper­.MacKeeper.In­staller.config)

6. Poté vysypte koš. Zmíněné složky nemusí zákonitě žádné soubory obsahovat, což je ten lepší případ. Záleží na nainstalované ver­zi.

Na závěr ještě doporučuji zkontrolovat, zda si MacKeeper nenainstaloval nějaký doplněk v prohlížeči Safari. V něm přejděte přes nabídku v horním řádku nabídek Safari do Předvoleb a na záložce Rozšíření ověřte, že tam MacKeeper nijak nefiguruje, případně toto rozšíření odinstalujte.

Safari

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.