Apple Watch se konečně budou prodávat i u nás - vyplatí se jejich pořízení?

Novinky Nezařazené

Chytré hodinky z dílny Apple se prodávají již od minulého roku, do našich končin se však dostanou teprv tento pátek 29. ledna. Osobně je používám od června, kdy jsem si pro ně udělal výlet do Drážďan. Myslím, že není lepší chvíle na krátké shrnutí mých zkušeností než právě teď.

Apple Watch se konečně budou prodávat i u nás - vyplatí se jejich pořízení?

Od chvíle, kdy jsem si Apple Watch pořídil, tak nebyl den, abych je neměl na ruce. Tím bych možná krátké shrnutí mohl zakončit, ale pojďme to vzít pěkně postupně.

Jak se v nabídce Apple Watch vyznat

Apple Watch se prodávají ve dvou velikostech a třech edicích, které se navíc mohou lišit řemínkem a barevným provedením. Cenová škála je tak opravdu široká a pohybujeme se v rozmezí od 10 999 Kč za menší sportovní variantu až po 455 000 Kč za luxusní variantu s pouzdrem z 18karátového růžového zlata. Apple Watch z nerezové oceli pak začínají na 17 990 Kč a končí na ceně 35 490 Kč.

Nabízené velikosti jsou 38mm a 42mm. V zásadě lze říci, že menší varianta je vhodná pro ženy, větší naopak pro muže. Dále se liší jednotlivé edice. Sportovní, nejlevnější varianta, je vyrobena z hliníku ve známých barvách (stříbrná, černá, zlatá a růžová) a nabízí pouze gumový řemínek opět v různých barevných provedeních. Klasické Apple Watch již nabízí tělo z nerezové oceli, safírové sklíčko, které je mnohem odolnější, stylovější nabíječku a balení a současně širší nabídku řemínků, ale jak již bylo zmíněno, tak také cen. Watch Edition je pak luxusní varianta z 18karátového žlutého a růžového zlata, které je použito i na řemíncích.

Osobně vlastním 42mm Apple Watch Sport s bílým řemínkem, které jsem zvolil zejména z důvodu poměru ceny a výkonu a dodnes této volby nijak nelituji. S bílým, leč gumovým, řemínkem se bez problémů hodí i ke košili a ostudu rozhodně neudělají. Pokud zatím váháte, vedle tímto modelem rozhodně nešlápnete.

Edice Apple Watch

Zkušenosti po více jak půl roce používaní

Již jsem zmínil, že nebyl den, abych odešel bez Apple Watch na zápěstí. Vlastně byl. Ten den jsem zapomněl a už ve výtahu jsem byl nervózní a pro hodinky na nočním stolku se z garáže okamžitě vrátil. Níže naleznete seznam činností, na které hodinky používám nejvíce, a to v pořadí jak často je daná funkce u mě využívaná:

  • Hodinky – možná od chytrých hodinek čekáte více, ale v naprosté většině Apple Watch používám zkrátka jako hodinky. Dříve jsem klasické hodinky nenosil a neustále vytahoval telefon, dnes si pohled jinam než na zápěstí neumím představit. Do této kategorie řadím sledování času obecně, tedy i kalendář, budík, minutku nebo stopky.
  • Upozornění – další věc, na kterou nedám dopustit, jsou upozornění. iPhone mám od doby pořízení permanentně ztlumený a veškeré dění sleduji pouze na zápěstí. Okamžitě vidím příchozí hovory, zprávy nebo e-maily a rychle se mohu rozhodnout, zda danou věc řešit, odložit nebo ignorovat (i například tím, že nedůležitý e-mail rovnou smažu). Současně mi to pomohlo vyfiltrovat nepotřebná a rušivá upozornění ze sociálních sítí a dalších aplikací, které mě tak zbytečně neruší a zůstávají pouze na telefonu. Upřímně, jsem díky tomu daleko klidnější, telefon z kapsy vyndavám jen když je to opravdu nutné. Odpadlo mi odkládání telefonu na stůl v kavárnách nebo při schůzkách a spousta dalších neduhů dnešní doby. Jen chvilku trvá, než si na to okolí zvykne. Často sledování upozornění působí, že někam zrovna pospícháte. Pořád koukáte na hodinky na zápěstí. Ale to chce čas.
  • Odpovědi na zprávy a další – v návaznosti na upozornění jsem na zprávu schopen okamžitě reagovat, což používám zejména ve chvíli, kdy není prostor pro psaní nebo lze odpovědět velice rychle. Například v autě nebo při cestě. Zprávy lze nadiktovat, případně odpovědět připraveným textem, ale i jednoduchým animovaným smajlíkem. V případě nouze zvedám na hodinkách klidně i telefon. Diktování pak funguje v češtině velice dobře.
  • Sledování pohybu – na to jsou Apple Watch opravdu skvělé. Nejsem sportovec, ale jsem rád, že mám přehled o nachozených krocích a aktivitě, za kterou mě hodinky navíc chválí. Navíc Apple Watch vás ohlídají i ve chvíli, kdy dlouho sedíte. Možná byste byli sami překvapeni, kolik toho prosedíte, když se dáte do práce. Apple Watch nejsou primárně sportovní doplněk, ale pro sledování aktivity poslouží také velice dobře.
  • Aplikace – překvapuje vás, že jsou aplikace na v podstatě posledním místě? Bohužel, zatím to tak je. Aplikace používám velmi nárazově a pouze na jednoduchý účel (na což je také většina stavěna). Vyzkoušel jsem všechny možné aplikace a čas od času rozpoznám nějakou písničku pomocí aplikace Shazam, případně používám aplikaci Swarm, výjimečně spoušť pro fotoaparát na iPhone a to je v podstatě všechno. Veškeré aplikace jako Twitter, Instagram, Evernote a další mi na zápěstí zatím smysl nedávají. Skvěle ale poslouží například pro letenky, pokud cestujete, a další jednoúčelové činnosti. Aplikace současně nejsou tak rychlé a i přes to, že i v Praze si můžete ze zápěstí objednat taxi, raději tak učiním pomocí telefonu.
  • Navigace – poslední položkou je navigace. V autě používám raději iPhone, ale pokud zrovna jdete pěšky, navigace pomocí haptiky na zápěstí je velice praktická. Jen trvá, než si zvyknete na pokyny, které vám hodinky pouze jemnou vibrací dávají.
Funkce Apple Watch

Ovládání

Ovládání Apple Watch je opravdu geniální. K dispozici máte klasickou korunku pro pohyb v obsahu, takže si prstem nezakrýváte obsah. Zde se opět jedná o zpracování a uživatelský zážitek, na který jste u Apple zvyklí. Není to však iPhone a tak je třeba si zvyknout na jiný způsob ovládání než u chytrého telefonu.

Jedna známá mi položila otázku, proč mám hodinky, které neukazují čas. Hodinky se rozsvítí jakmile zvednete ruku do typické polohy “Kolik je hodin?” a pak displej opět zhasne. K dispozici jsou jednoduchá gesta a samozřejmě displej, který reaguje i na tlak, podobně jako nový iPhone nebo trackpad u posledních modelů MacBooků.

Skvělá je také haptika, která slouží pro upozornění současně se zvukem. Nestalo se mi, abych nějaké upozornění minul a když, tak opravdu minimálně.

Apple Watch

Výdrž na baterii

Diskutovaná je klasicky výdrž baterie. Nebudu to protahovat, Apple Watch jsou postaveny na každodenní nabíjení. Osobně mi to vůbec nevadí, protože při spánku je nijak neoceníte, tudíž před spaním je dám na nabíječku na nočním stolku a používám je jako hodiny (Apple Watch rozpoznají polohu a nabíjení a změní zobrazení do režimu nočního stolku) a budík. Pokud nastane situace, kdy to zrovna nestihnu, bez problémů fungují i do konce druhého dne. Mám vyzkoušeno, že při školení v Brně fungovaly od rána do večera druhého dne.

Funkce, které u nás nevyužijete

Apple Watch, stejně jako iPhone 6 a vyšší, u nás nepodporuje bezkontaktní platby Apple Pay. To vše se může změnit, zatím však tuto velmi zajímavou možnost platby zápěstím v našich končinách neoceníme.

Stejně tak dlouho známá hlasová asistentka Siri stále nepřidává podporu pro češtinu a tak i na Apple Watch jsou její možnosti omezené pouze v angličtině (případně jiných podporovaných jazycích).

Koupit či nekoupit?

Pokud máte iPhone a myslíte, že by Vám Apple Watch velice dobře posloužily jako prodloužená ruka telefonu a máte rádi nové věci, jděte do toho. Nebudete litovat, navíc v případě sportovní verze nemusíte investovat hned desítky tisíc. Pokud zatím přesvědčeni o smyslu Apple Watch nejste, počkejte si klidně na druhou verzi. A jestli mají chytré hodinky od Applu budoucnost? Určitě mají. Je to stále nová kategorie a podobně jako u první verze iPhonu se určitě máme ještě na co těšit.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.