Jaké novinky přináší macOS Monterey a vyplatí se upgrade?

macOS Novinky Aktualizace

Apple v minulém týdnu uvolnil novou verzi macOS s označením Monterey. Ta přináší několik novinek, ale také vylepšení a spoustu oprav chyb, které obsahovala předchozí verze Big Sur. Aktualizaci určitě doporučuji a pojďme se podívat na novinky, na které se můžete těšit.

Napsal Martin Světlík

Jaké novinky přináší macOS Monterey a vyplatí se upgrade?

FaceTime

Společně s iOS 15 nebo iPadOS 15 přináší macOS Monterey na Mac několik důležitých novinek, díky kterým je FaceTime mnohem dospělejší. SharePlay, který umožňuje společně sledovat filmy a seriály nebo poslouchat hudbu z Apple Music nemusí znít zrovna jako podstatná funkce. Nicméně nově umožňuje na Macu také sdílení obrazovky nebo konkrétního okna. Ve spojení s kamerou a zvukem tak umožňuje rychlé konference mezi uživateli zařízení Apple bez nutnosti aplikací třetích stran jako je Google Meet, Microsoft Teams nebo Zoom.

Když jsme u těch zařízení s nakousnutým jablkem, tak ani to už není omezením. FaceTime nyní můžete pomocí odkazu snadno naplánovat v kalendáři a sdílet i uživatelům se systémem Windows a Android, kde vše funguje v internetovém prohlížeči.

Režim soustředění

Stejně jako na mobilních zařízeních, i na Macu si nyní můžete kromě režimu Nerušit zapnout režim Soustředění, který umožňuje nastavit si více režimů například pro práci. Díky tomu není nutné vypnout upozornění všem lidem a aplikacím, ale lze zvolit konkrétní výjimky. Režim soustředění se navíc může aktivovat automaticky v konkrétním čase, na daném místě a nebo při spuštění zvolené aplikace.

Vámi vybraný režim je pak také sdílen mezi všemi zařízeními a například v aplikaci Zprávy i ostatním.

Režim soustředění

Poznámky a připomínky

Tyto dvě aplikace nově podporují značky, neboli dobře známé hashtagy, díky kterým je možné lépe rychle třídit obsah. U sdílených poznámek lze pak snadno označovat konkrétní osoby a sledovat změny. Další novinkou jsou rychlé poznámky, kdy můžete pomocí aktivního rohu vytvořit novou poznámku bez nutnosti opouštět jinou aplikaci.

AirPlay nebo Zkratky na Macu

Váš počítač Mac nyní podporuje AirPlay podobně jako Apple TV. To znamená, že na něj snadno můžete pustit hudbu z telefonu nebo rovnou zrcadlit celou obrazovku.

Na Macu se poprvé objevuje také aplikace Zkratky, která umožňuje automatizovat řadu rutinních činností. Díky dostupné galerii navíc nemusíte být odborníky na skriptování a tvorbu vlastních zkratek.

Zkratky

Co ještě přijde?

Novinek je samozřejmě daleko více, ale v prvním vydání chybí funkce univerzální ovládání. Ta umožňuje přecházet mezi vícero zařízeními. Ať už máte vedle sebe dva počítače, nebo Mac a iPad, bude možné kurzorem myši libovolně přejít na zařízení v blízkosti a ovládat jej jednou klávesnicí nebo myší. Stejně tak bude možné mezi těmito zařízeními přenášet například soubory.

Univerzální ovládání

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.