Jaké novinky přinese macOS Sequoia společně s Apple Intelligence?

macOS Novinky

Apple nám tradičně na červnové konferenci WWDC určené primárně pro vývojáře představil také novinky napříč jeho systémy. Nová verze macOS pro Mac ponese označení Sequoia a opět přináší příjemné novinky. Bude se ale nás týkat i AI?

Napsal Martin Světlík

Jaké novinky přinese macOS Sequoia společně s Apple Intelligence?

Ovládání iPhonu přímo z Macu

Pravděpodobně nejzajímavější novinkou je možnost ovládat iPhone přímo z počítače, aniž byste museli mít telefon v ruce. Díky zrcadlení obrazovky tak uvidíte klasickou obrazovku telefonu, ta ale zůstane nadále zamčená.

I přesto, že tato funkce zní opravdu lákavě, kvůli regulacím ze strany Evropské unie je její dostupnost nejen u nás, ale v rámci celé EU, zatím s otazníkem.

iPhone na Macu

Kromě vzdáleného ovládání toto propojení přinese také upozornění z iPhonu přímo na Mac a možnost jednoduše přesouvat obsah pomocí drag & drop.

Nové možnosti práce s okny

Tato změna určitě udělá radost všem, kteří si stále úplně nezvykli na rozdílnou práci s okny na Macu nebo všem uživatelům aplikací jako je Magnet a další. V macOS Sequoia bude možné velmi jednoduše měnit velikost oken například pro potřeby uspořádání vedle sebe.

Samostatná aplikace na hesla

Apple dlouhodobě rozšiřuje možnosti systémového nástroje pro ukládání a synchronizaci hesel, včetně možnosti generovat ověřovací kódy nebo přístupové klíče. Celkem nasnadě tak je samostatná aplikace Hesla, která se objeví nejen na Macu, ale také na iPhonu nebo iPadu a dokonce dostane podporu i pro PC s Windows.

Hesla na Macu

Apple Intelligence. Bude se nás nyní týkat?

Apple také představil AI tak, jak už jsme si mohli zvyknout. Tedy podle sebe. Jedná se o kombinaci několika způsobů, ať už vlastních technologií, které budou fungovat přímo na zařízení, tak v případě nutnosti na vlastních zabezpečených serverech s důrazem na ochranu soukromí.

Součástí ale bude také integrace ChatGPT a pravděpodobně dalších jazykových modelů přímo do systému macOS.

Tyto nástroje budou vylepšovat hlasovou asistentku Siri, nabízet automatické akce, možnost generovat obrázky, vlastní emoji, ale také rozšíří funkce aplikací jako je Mail nebo Zprávy. Mail například nabídne automatickou prioritizaci pošty a všude, kde lze psát, lze pracovat s nástroji pro shrnutí, úpravu nebo generování textu.

Otázkou ale zůstává podpora češtiny a vůbec dostupnost v našich končinách. V první testovací fázi, která bude stále probíhat s oficiálním vydáním systému macOS Sequoia, bude dostupná pouze americká angličtina. Většina funkcí tak bude pro nás pravděpodobně nedostupná.

Problémem pak není jen podpora češtiny, ale obecně dostupnost Apple Intelligence v rámci zemí EU z důvodu regulací.

Apple Intelligence

Další novinky

Novinek v macOS Sonoma je samozřejmě více. Níže jsem vybral už jen pár těch, které mi přijdou opravdu zajímavé a užitečné:

  • Novinky v Safari jako je vylepšená Čtečka nebo přehrávání videa
  • Drobná vylepšení v aplikaci Zprávy v duchu novinek pro iPhone a iPad
  • V aplikaci Poznámky bude možné používat samostatné sekce v jednotlivých poznámkách, které půjde podle potřeby skrýt. Přibyde také možnost zvýraznění a rychlých výpočtů.
  • Připomínky půjde spravovat přímo v aplikaci Kalendář
  • A další nejen drobná vylepšení
Poznámky na Macu

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.