macOS Big Sur nepřinese na podzim jen nové grafické rozhraní

macOS Novinky Aktualizace

Po bezmála 20 letech se operační systém pro Mac posune na verzi macOS 11, jejíž první vydání se bude jmenovat Big Sur. Na vývojářské konferenci WWDC 2020 byla představena celá řada novinek, pojďme se nyní podívat na ty nejzajímavější.

Napsal Martin Světlík

macOS Big Sur nepřinese na podzim jen nové grafické rozhraní

Kompletně přepracované uživatelské prostředí

macOS můžeme považovat za moderní operační systém, řada jeho grafických prvků v uživatelském rozhraní si však nese celá léta historie s sebou. To by se s macOS Big Sur mělo změnit. Vylepšení a novinky se dotýkají snad všech částí v prostředí systému.

Nové ikonky, nová podoba docku i horního řádku nabídek, nová kompaktní okna, vzdušnější nabídky, přepracovaná dialogová okna, nové funkce a spousta dalšího. Uživatelé obecně nemají zásadní změny v oblibě a i přesto, že se grafické uživatelské rozhraní zásadně změní, pořád je zřejmé, že Apple nijak nemění logiku a principy ovládání, což je jedině dobře.

Nový vzhled

Jako na iPhonu nebo iPadu

Již několik let můžeme pozorovat trend, kdy se macOS funkcemi učí primárně od mobilních zařízení, tedy od operačních systémů iOS a iPadOS. V macOS Big Sur to bude ještě viditelnější. Nejen, že nové ikony aplikací nebo průhlednost nápadně připomínají právě mobilní zařízení, ale dočkáme se i známých prvků jako je například ovládací centrum.

Změna se dotkne i řady aplikací. Například aplikaci Mapy nebo Zprávy takřka nerozeznáte od verze pro iPad. To umožňují nové technologie, díky kterým je možné aplikace pro iPad snadno upravit pro prostředí na Macu. Díky tomu se můžeme v budoucnu těšit i na řadu aplikací od vývojářů třetích stran, které dobře známe z iPadu.

Vylepšené Safari a ostatní aplikace

Velkou pozornost si zaslouží výchozí internetový prohlížeč Safari. Ten se dočká nejen nového uživatelské rozhraní, úvodní obrazovky, ale také vylepšení z hlediska rychlosti, bezpečnosti a důrazu na výdrž baterie. Apple nepolevuje v ochraně soukromí a Safari Vás bude upozorňovat na prozrazená hesla a u každé webové stránky pak na to, jaké nástroje vás sledují.

Safari

Jak již bylo zmíněno, řada aplikací se bude čím dál tím více podobat verzím, které známe z iPadOS. Díky tomu Zprávy dostanou novinky společně s iOS 14 a iPadOS 14. Tedy připnuté konverzace v horní části okna, vylepšené skupiny, Memoji, efekty a další funkce.

Novou podobu dostane i aplikace Mapy a vylepšeny budou takřka všechny ostatní. S vydáním ostré verze se také dočkáme přepracovaných verzí kancelářských aplikací Pages, Numbers a Keynote.

Mapy

Vydání se očekává standardně někdy na přelomu září a října a troufám si říct, že Apple nás na vývojářské konferenci ubezpečil, že Mac není opomíjená platforma a máme se stále na co těšit i v budoucnu.

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.