macOS Sonoma přinese již na podzim zajímavé novinky a vylepšení

macOS Novinky

Na vývojářské konferenci WWDC byly tradičně představeny novinky na poli softwaru. Největší pozornost získal zbrusu nový produkt Apple Vision Pro, my se ale nyní zaměříme na novou verzi macOS s názvem Sonoma.

Napsal Martin Světlík

macOS Sonoma přinese již na podzim zajímavé novinky a vylepšení

Widgety rovnou na ploše a i z iPhonu

macOS nabízí podobně jako mobilní zařízení widgety, které jsou dostupné v ovládacím centru. Mac dlouhodobě trpí na slabší zájem od vývojářů a tak nabídka není nikterak široká. To by se ale mělo změnit. Nově bude možné aktivovat i ty widgety, které jsou dostupné pro iPhone.

Widgety také budou interaktivní, tzn. rovnou bude například možné označit úkol jako splněný a nebude nutné přecházet do plnohodnotné aplikace. Poslední novinkou je možnost umisťovat widgety přímo na plochu.

Widgety na ploše

Novinky pro prohlížeč Safari

Výchozí internetový prohlížeč Safari se opět zaměří na vyšší úroveň bezpečnosti a ochrany soukromí. Podobně jako například Google Chrome nabídne zcela oddělené uživatelské profily (3× hurá!). Kromě dalších vylepšení bude také možné libovolnou internetovou stránku uložit jako aplikaci a spouštět ji přímo z docku v samostatných oknech.

Safari

Další novinky a vylepšení

Novinkou budou také nové spořiče obrazovky, které se plynule mohou stát pozadím plochy.

Apple nezapomněl ani na videokonference a tak macOS Sonoma nabídne například možnost umístit sebe před prezentaci a tu zas před okolí kamery. Tato funkce, včetně dalších efektů, bude dostupná pro většinu aplikací jako je FaceTime, Zoom, Webex a další.

Vylepšená bude anotace PDF dokumentů, zejména pak vylepšená podpora vyplňování formulářů (včetně těch naskenovaných). V poznámkách bude zas možné se odkazovat na další samostatné poznámky nebo z nově vytvořené poznámky rovnou vytvořit dokument v Pages.

Drobných vylepšení se dočkáme samozřejmě více. Na novou verzi se můžeme těšit už na podzim tohoto roku.

Podporované modely

Apple je známý svou dlouhou podporou aktuálních verzí softwaru nejen pro počítače Mac. S příchodem vlastních čipů se však tento rozsah zkracuje.

Novou verzi budou podporovat všechny stolní počítače iMac od roku 2019 nebo iMac Pro (2017), Mac mini od roku 2018, Mac Pro od roku 2019 a podpora Mac studio je samozřejmostí.

U přenosných počítačů jsou pak podporované všechny modely MacBook Air a MacBook Pro od roku 2018. Maximální staří je tak nyní stanoveno na 5 let.

Majitelé starších počítačů se nemusí obávat. Přijdou sice o nové funkce, macOS Ventura nebo macOS Monterey zatím nepřijdou o bezpečností aktualizace a podporu.

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.