Nová verze macOS Ventura je k dispozici ke stažení

macOS Novinky Aktualizace

Rok se s rokem sešel a je tu opět nová verze systému macOS, tentokrát s označením Ventura, která byla oficiálně uvolněna ve včerejších večerních hodinách. Pojďme se společně podívat, jaké novinky přináší a zda se vyplatí upgrade.

Napsal Martin Světlík

Nová verze macOS Ventura je k dispozici ke stažení

Nové funkce v duchu iOS 16

Nová verze iOS 16 byla pro iPhone uvolněna již v září a nabídla celou řadu užitečných novinek. Ty se nyní dostávají i na Mac. Zajímavých funkcí se dočkala výchozí aplikace Mail, kde je kromě vylepšeného vyhledávání nyní možné zrušit odesílání zprávy, odložit odeslání zprávy na později a nebo se naopak nechat připomenout znovu na již doručený e-mail.

V aplikaci Zprávy je pak možné smazat zprávu krátce po jejím odeslání a stejně tak editovat již odeslané zprávy, pokud se v nich objeví například překlep. Aplikace Připomínky nabídne možnost ukládat seznamy jako šablony například pro opakované činnosti, které mají stejné složení úkolů. Poznámky lze nově uzamknout pomocí hesla do zařízení a není již nutné si pamatovat další heslo.

Konečně sdílená knihovna fotek

Aplikace Fotky a možnost ukládat a synchronizovat fotky pomocí iCloudu jsou tu s námi již bezmála dekádu. Ale v nových verzích jsme se dočkali pro mnohé dlouho očekávané funkce a tou je sdílená knihovna fotek na iCloudu. V rámci sdílené knihovny můžete přidat až 5 lidí nezávisle na již existujícím rodinném sdílení, kteří budou mít přístup ke společné knihovně fotografií.

Sami se pak můžete rozhodnout, které fotky budou sdílené, a které zůstanou jen vaše soukromé. A to dokonce i rovnou ve chvíli, kdy fotografie pořizujete na iPhonu.

Fotky

Potřebujeme na Macu vůbec Stage Manager?

Již existující nástroje pro práci s okny nyní doplňuje novinka s názvem Stage Manager, která je schovaná v ovládacím centru. Tato funkce byla primárně navrhovaná pro iPady, kde vůbec poprvé umožňuje elementární práci se samostatnými okny. Stage Manager na Macu pak dokáže elegantně srovnat překrývající se okna na ploše a přepínat mezi nimi, případně nabízí možnost vytvořit si skupiny oken aplikací.

Stage Manager

Otázkou zůstává, zda Stage Manager na Macu něco reálně řeší vedle stávajících funkcí. Ale to už nechám na vašem posouzení.

Další novinky a vylepšení

Fotoaparát přes Kontinuitu je další z možností jak vytěžit propojení celého ekosystému zařízení s nakousnutým jablkem. Díky ní můžete pro videohovory namísto integrované kamery použít iPhone, který má samozřejmě daleko kvalitnější soustavu fotoaparátů. Pro uchycení telefonu na víko je možné si samostatně zakoupit držák, například od společnosti Belkin.

Fotoaparát přes kontinuitu

Přibyly další nástroje pro větší zabezpečení a kompletně přepracované jsou také Předvolby systému. Nově tedy Nastavení systému. Stejně tak jsou pryč Předvolby pro každou právě používanou aplikaci. V nabídkách aktualizovaných aplikací nově najdete čistě Nastavení. Leč to nyní může být matoucí, je zde patrná snaha o další sjednocení s mobilními verzemi iOS a iPadOS, včetně podoby nastavení jako takového.

Pro Mac jsou nyní také dostupné další dvě aplikace, které dobře známe z iPhonu. Počasí a Hodiny. No a ve vylepšeném vyhledávání ve Spotlightu nyní můžete rovnou například vytvořit budík nebo zapnout režim soustředění.

Spotlight

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.