Zobrazení plochy kliknutím na tapetu a další skryté novinky v macOS Sonoma

macOS Novinky Aktualizace

Po uvedení nových verzí jako je iOS 17, iPadOS 17 nebo watchOS 17 jsme se 26. září dočkali také nové verze pro Mac s označením macOS Sonoma. S menším odstupem se pojďme podívat na méně viditelné novinky v této verzi.

Napsal Martin Světlík

Zobrazení plochy kliknutím na tapetu a další skryté novinky v macOS Sonoma

Pokud jste ještě neaktualizovali, můžete si macOS Sonoma stáhnout, případně se vám upgrade nabídne v Nastavení systému v části Obecné, kde již najdete Aktualizaci softwaru.

Rychlé zobrazení plochy

Nové tapety leteckých záběrů, které se navíc na uzamčené obrazovce pohybují podobně jako spořiče obrazovky na Apple TV, jsou nepřehlédnutelné. V macOS Sonoma ale nyní stačí kliknout kdykoli na tapetu plochy a ta se automaticky zobrazí. Opětovným kliknutím se otevřená okna vrátí zpět na své místo. Není tak nutné již používat jen gesto nebo klávesovou zkratku.

Pokud by vám tato novinka nevyhovovala, v Nastavení systému v části Plocha a Dock ji můžete vypnout. Nově lze také na tomto místě skrýt soubory a složky na ploše. Složku tak můžete nadále používat jen ve Finderu a nebo si soubory skrýt například pro důležitou prezentaci nebo schůzku, kde nemusí všichni vidět vaše soubory na ploše.

Plocha

Profily v Safari

Safari je na Macu opravdu skvělý, rychlý a bezpečný prohlížeč. Nicméně oproti například Google Chrome mu dlouho chyběla možnost profilů, kdy lze mít například jednotlivé služby přihlášené pod jinými účty, mít oddělené záložky, historii atp.

Profily hledejte netradičně v Nastavení internetového prohlížeče Safari. Tam si snadno vytvoříte například pracovní a osobní profil a dle potřeby je můžete používat odděleně. Třikrát hurá.

Profily v Safari

Internetová stránka jako aplikace v docku

U Safari ještě ale zůstaneme. Používáte přímo v prohlížeči nějaké aplikace? Například e-mailové nástroje, fakturační nebo CRM aplikace atp. a rádi byste je rychle spouštěli z docku a využili benefit samostatného okna?

Jakmile máte takovou webovou stránku otevřenou, z nabídky Sdílení nebo Soubor v horním řádku nabídek pak už jen stačí vybrat položku Přidat do Docku.

Zabezpečené anonymní prohlížení

A poslední novinkou v prohlížeči Safari, která stojí za zmínku, je možnost zabezpečit anonymní prohlížení heslem nebo otiskem prstu Touch ID. Ať už anonymní režim používáte na cokoli, anonymní okno se automaticky uzamkne, pokud jej nějakou chvíli nepoužíváte.

Oddíly a sloupce v aplikaci Připomínky

Vylepšení se dočkala i aplikace Připomínky. Do seznamů nově můžete vkládat také oddíly pomocí tlačítka v pravém horním rohu okna. Díky nim pak můžete seznam rozdělit na další samostatné sekce.

V nabídce Zobrazení v horním řádku nabídek si pak můžete zvolit, aby se daný seznam zobrazoval ve sloupcích. Díky tomu je možné podobně jako například v aplikaci Trello vidět všechny oddíly vedle sebe a okno aplikace tak používat i více do šířky pro lepší orientaci ve velkém množství úkolů.

Připomínky ve sloupcích

Nové efekty a gesta pro online schůzky

Pokud máte Mac s čipy přímo od Applu, můžete používat také nové efekty kamery pro online schůzky v aplikacích jako je FaceTime, Zoom a další. Jakmile je schůzka aktivní, v horním řádku nabídek vpravo se zobrazí nabídka nastavení.

Při sdílení obrazovky nebo libovolného okna (například prezentace) můžete měnit zobrazení kamery, seskupovat sdílený obsah do vrstev atp. Navíc díky gestům lze druhé straně přehrávat i animované reakce ve formě efektů. Funguje například srdce, palec nebo dva nahoru a dolů a další.

Efekty v aplikaci Zoom

Další drobné novinky

Novinek v macOS Sonoma je samozřejmě více. Níže jsem vybral už jen pár těch, které mi přijdou opravdu zajímavé a užitečné:

  • Album Lidé v aplikaci Fotky nově rozpoznává také psy a kočky
  • Vylepšené zobrazení PDF dokumentů v aplikaci Poznámky
  • Pokud chcete z poznámek nebo rešerší rovnou začít vytvářet finální formátovaný dokument, v aplikaci Poznámky lze danou poznámku rovnou převést do Pages
  • V aplikaci Zprávy lze nově kombinovat podmínky vyhledávání
  • Ověřovací SMS kódy pro přihlašování lze nově automaticky mazat a navíc je podporováno i automatické vyplňování z příchozích e-mailů v aplikaci Mail

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.