První spuštění

Pokud jste váš nový Mac ještě nestihli ani vybalit a poprvé spustit, pak zde naleznete přehled průvodcem při prvním spuštění. Takže si užijte rozbalování, pokud jste tak ještě neučinili, a dáme se do toho.

Napsal Martin Světlík

Ahoj!

Některé kroky se mohou lišit

V závislosti na Vašem modelu počítače Mac a verze systému macOS se mohou některé kroky lišit. Není zde například zmíněné připojení k síti Wi-Fi, expresní nastavení, které je dostupné po přihlášení k Apple ID, stejně tak můžete rovnou naskenovat prst pro Touch ID nebo přidat karty do Apple Pay.

Pozor

1. Výběr jazyka a země

V prvním kroku průvodce zvolíte jazyk systému a následně zemi. Česko by se mělo zobrazit jako první volba automaticky, v opačném případně ji ze seznamu vyberte ručně.

Výběr jazyka

Výběr země

2. Jazyky pro psaní a mluvení

V závislosti na vybraném jazyku a regionu se automaticky zvolí jazyk systému, rozložení klávesnice a jazyk diktování. Pokud je vše v pořádku, stačí pokračovat, v opačném případě lze pomocí tlačítka Přizpůsobit nastavení vlevo dole nastavení změnit.

Vyberte svou klávesnici

3. Zpřístupnění

Mac nabízí celou řadu funkcí pro uživatele se zrakovým, sluchovým či jiným postižením, které lze rovnou v tomto kroku nastavit. Pokud to není Váš případ, pokračujte tlačítkem Teď ne.

Zpřístupnění

4. Data a soukromí

Další krok je pouze informační a můžete pokračovat dále.

Data a soukromí

5. Průvodce přenosem dat

Pokud se jedná o Váš první Mac, doporučuji použít tlačítko Teď ne vlevo dole a pokračovat dále. Přenos dat z PC málokdy dopadne úspěšně. Pokud ale přecházíte ze staršího Maca, můžete využít zálohy Time Machine z externího disku, kde je obnova dat velmi rychlá.

Přenos dat

6. Přihlaste se pomocí Apple ID

Pokud již Apple ID máte vytvořené, například díky iPhonu nebo iPadu, pouze se přihlaste. V opačném případě vyberte možnost Vytvořit nové Apple ID…

Bez Apple ID se takřka neobejdete. Jedná se o osobní účet, který je využíván napříč službami společnosti Apple. Slouží pro přihlášení ke službám jako je iCloud, iTunes Store, App Store, iBooks Store, iMessage, FaceTime atp. Účet také může mít uloženou kreditní kartu pro internetové nákupy.

6.1 Vytvoření nového Apple ID

Pro vytvoření Apple ID budete muset zadat jméno, datum narození a ověřit e-mail a telefonní číslo. A samozřejmě vymyslet heslo.

Přihlaste se pomocí Apple ID

7. Odsouhlasení podmínek

V dalším kroku musíte souhlasit s licenčním ujednáním systému macOS.

Odsouhlasení podmínek

8. Vytvoření účtu

Jméno uživatelského profilu se vyplní automaticky podle Vašeho Apple ID. Pokud jste se k Apple ID nepřihlašovali, vyplňte jej ručně. Název se pak vyplní automaticky bez mezer a diakritiky. Následně je nutné vytvořit heslo do Macu, které nesmí být stejné jako k účtu Apple ID.

Účet

9. Polohové služby

Průvodce Vám nabídne zapnutí polohových služeb. Doporučuji tuto volbu povolit, protože je nutná například pro funkci Najít můj Mac. Pro další aplikace a služby se Mac v budoucnu vždy zeptá. Nemusíte se tak bát, že byste neměli kontrolu nad tím, jaká aplikace nebo webová stránka má k polohovým službám přístup.

Polohové služby

10. Analýza

Volitelně můžete zapnout sdílení analýzy se společností Apple a vývojáři. Jedná se o diagnostická data případně zprávy o pádech a chybách v aplikacích.

Analýza

11. Čas u obrazovky

Zařízení Apple dokáží monitorovat Vaší aktivitu na zařízeních pro přehled, kolik času na nich trávíte. A kolik času Vám například berou sociální sítě nebo jiné služby a aplikace. Stačí Pokračovat dále, případně tlačítkem Nastavit později tuto volbu přeskočit.

Čas u obrazovky

12. Hlasová asistentka Siri

Na Macu můžete používat hlasovou asistentku Siri. Ta zatím neumí česky, ale snadno se s ní domluvíte anglicky nebo v jiném jazyce. Pokud nemáte o aktivaci zatím zájem, můžete ji vypnout a přeskočit další kroky.

Siri

12.1 Jazyk Siri

Z nabídky dostupných jazyků zvolte, v jakém chcete asistentku Siri používat. Americká angličtina je nejvíce shovívavá na nepřesnosti ve výslovnosti.

Jazyk Siri

12.2 Výběr hlasu

Máte na výběr ze 4 hlasů, kterým bude Siri reagovat na Vaše hlasové požadavky.

Hlas Siri

12.3 Vylepšování Siri a diktování

Opět můžete volitelně posílat společnosti Apple anonymní data pro vylepšování služeb.

Vylepšování Siri

13. Vzhled systému

V posledním kroku si zvolte vzhled systému. Osobně používám automatický, kdy se v závislosti na aktuálním čase přepíná světlý a tmavý režim. A tím je hotovo!

Vzhled systému

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.