Jak na Macu pracovat s více monitory a využít AirPlay nebo Sidecar
Publikoval Martin Světlík dne
V tomto článku si ukážeme několik tipů a principů, pokud Váš Mac používáte s externím monitorem, televizí nebo projektorem. Věděli jste ale, že můžete pro rozšíření plochy využít také Váš iPad?
Aktualizováno pro macOS Ventura: 28. 10. 2022
Pro připojení monitoru dnes můžete využít moderní USB-C konektor, případně využít HDMI, DisplayPort aj. nebo starší (VGA, DVI) s potřebným adaptérem.
Rozšíření plochy nebo zrcadlení
Jakmile připojíte externí monitor, televizi nebo projektor k Vašemu Macu, automaticky se nastaví rozšíření Vaší plochy. Tzn. že oba monitory fungují samostatně a můžete tak využívat každý zvlášť a mezi nimi se přesouvat kurzorem myši. To se ale bude vždy chovat jinak podle toho, kde máte druhou obrazovku umístěnou. Navíc je na vás, která obrazovka bude ta hlavní (tzn. bude zobrazovat dock a nová okna se budou otevírat právě na ní).
Nastavení monitorů hledejte v Nastavení systému v části Monitory. Hledejte tlačítko Uspořádat… Zde již uvidíte dvě nebo více obrazovek. Jejich umístění můžete snadno měnit kurzorem myši a tím si nastavit uspořádání tak, jak odpovídá realitě. Díky tomu pak můžete plynule přecházet kurzorem myši.
Hlavní monitor zobrazuje horní řádek nabídek, tedy bílý pruh nahoře. Ten lze opět snadno chytnout kurzorem myši a přesunout na jinou obrazovku, čímž určíte, která obrazovka se má používat jako hlavní. Každá obrazovka může mít i svoji vlastní tapetu plochy.
V nastavení externího monitoru pak v řádku Používat jako můžete vybrat volbu zrcadlení. Tím bude obraz na obou displejích stejný a obrazovka Maca použije rozlišení externího monitoru nebo jiného zařízení. To se hodí zejména při prezentacích a dalších příležitostech, kdy je žádoucí mít stejný stav všude.
Používáme externí displej se zavřeným víkem MacBooku
Pokud nepotřebujete displej vašeho MacBooku a chcete používat primárně externí monitory, stačí MacBook jednoduše zavřít. Obraz se automaticky přesměruje na připojenou obrazovku. Nicméně Mac musí být v napájení, jinak nebude tento režim fungovat a při provozu na baterii je nutné mít v pohotovosti oba displeje.
Bezdrátový přenos pomocí AirPlay
Apple již dlouhou dobu nabízí svoji technologii AirPlay, která umožňuje bezdrátově sdílet obraz nebo zvuk v rámci lokální sítě na podporovaná zařízení. Pokud tedy vlastníte Apple TV nebo televizi s podporou technologie AirPlay, můžete sdílet obraz bezdrátově na jedno kliknutí. Počítejte s tím, že potřebujete opravdu stabilní a rychlou Wi-Fi.
V Nastavení systému v části Monitory pak již najdete tlačítko + a všechna podporovaná zařízení se v seznamu automaticky nabídnou, případně tuto možnost najdete v horním řádku nabídek v ovládacím centru.
iPad jako externí displej pomocí Sidecar
Pokud máte iPad s podporou Apple Pencil, můžete jej použít jako další displej a to dokonce i bezdrátově. Pro spolehlivé propojení můžete samozřejmě také použít Lightning / USB-C kabel, jinak postačí Wi-Fi sít.
V Nastavení systému pak po připojení iPadu naleznete další volby, kde si snadno můžete zvolit, zda na něm chcete zobrazovat boční panel nebo Touch Bar. Pokud máte navíc Apple Pencil, v podporovaných aplikacích můžete iPad využít jako kreslící tablet.
Stejně tak je opět propojení dostupné v ovládacím centru v horním řádku nabídek.
Jakmile máte iPad připojený jako externí displej, platí stejné možnosti nastavení jako u kteréhokoli jiného monitoru jak bylo uvedeno na začátku.
Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.