Jak na Macu pracovat s více monitory a využít AirPlay nebo Sidecar

macOS Návody

V tomto článku si ukážeme několik tipů a principů, pokud Váš Mac používáte s externím monitorem, televizí nebo projektorem. Věděli jste ale, že můžete pro rozšíření plochy využít také Váš iPad?

Jak na Macu pracovat s více monitory a využít AirPlay nebo Sidecar

Pro připojení monitoru dnes můžete využít moderní USB-C konektor, případně využít HDMI, DisplayPort aj. nebo starší (VGA, DVI) s potřebným adaptérem.

Rozšíření plochy nebo zrcadlení

Jakmile připojíte externí monitor, televizi nebo projektor k Vašemu Macu, automaticky se nastaví rozšíření Vaší plochy. Tzn. že oba monitory fungují samostatně a můžete tak využívat každý zvlášť a mezi nimi se přesouvat kurzorem myši. To se ale bude vždy chovat jinak podle toho, kde máte druhou obrazovku umístěnou. Navíc je na vás, která obrazovka bude ta hlavní (tzn. bude zobrazovat dock a nová okna se budou otevírat právě na ní).

Nastavení monitorů hledejte v Předvolbách systému v části Monitory. Okno se zobrazí na každé obrazovce monitoru samostatně. Hledejte záložku Uspořádání. Zde již uvidíte dvě nebo více modrých obrazovek. Jejich umístění můžete snadno měnit kurzorem myši a tím si nastavit uspořádání tak, jak odpovídá realitě. Díky tomu pak můžete plynule přecházet kurzorem myši.

Monitory

Hlavní monitor zobrazuje horní řádek nabídek, tedy bílý pruh nahoře. Ten lze opět snadno chytnout kurzorem myši a přesunout na jinou obrazovku, čímž určíte, která obrazovka se má používat jako hlavní. Každá obrazovka může mít i svoji vlastní tapetu plochy.

Na stejném místě pak najdete ve spodní části zaškrtávací pole Zrcadlit monitory. Tím bude obraz na obou displejích stejný a obrazovka Maca použije rozlišení externího monitoru nebo jiného zařízení. To se hodí zejména při prezentacích a dalších příležitostech, kdy je žádoucí mít stejný stav všude.

Používáme externí displej se zavřeným víkem MacBooku

Pokud nepotřebujete displej vašeho MacBooku a chcete používat primárně externí monitory, stačí MacBook jednoduše zavřít. Obraz se automaticky přesměruje na připojenou obrazovku. Nicméně Mac musí být v napájení, jinak nebude tento režim fungovat a při provozu na baterii je nutné mít v pohotovosti oba displeje.

Bezdrátový přenos pomocí AirPlay

Apple již dlouhou dobu nabízí svoji technologii AirPlay, která umožňuje bezdrátově sdílet obraz nebo zvuk v rámci lokální sítě na podporovaná zařízení. Pokud tedy vlastníte Apple TV nebo televizi s podporou technologie AirPlay, můžete sdílet obraz bezdrátově na jedno kliknutí. Počítejte s tím, že potřebujete opravdu stabilní a rychlou Wi-Fi.

V Předvolbách systému v části Monitory pak již najdete rolítko AirPlay monitor a všechna podporovaná zařízení se v seznamu automaticky nabídnou, případně tuto možnost najdete v horním řádku nabídek.

AirPlay

iPad jako externí displej pomocí Sidecar

Pokud máte iPad s podporou Apple Pencil, můžete jej použít jako další displej a to dokonce i bezdrátově. Pro spolehlivé propojení můžete samozřejmě také použít Lightning / USB-C kabel, jinak postačí Wi-Fi sít.

V Předvolbách systému pak naleznete Sidecar, kde snadno vyberete svůj podporovaný iPad a můžete si zvolit, zda na něm chcete zobrazovat boční pane nebo Touch Bar. Pokud máte navíc Apple Pencil, v podporovaných aplikacích můžete iPad využít jako kreslící tablet.

Sidecar

V macOS Big Sur pak Sidecar najdete také v ovládacím centru v části Monitor.

Sidecar v ovládacím centru

Jakmile máte iPad připojený jako externí displej, platí stejné možnosti nastavení jako u kteréhokoli jiného monitoru jak bylo uvedeno na začátku.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.