Jak přeformátovat externí disk pro Mac a iPad

macOS Návody

Ať už jste si pořídili nový externí disk nebo nějaký již vlastníte, pravděpodobně jste narazili na to, že Mac používá specifické souborové systémy a mnohdy je nutné externí disk přeformátovat na správný formát.

Napsal Martin Světlík

Jak přeformátovat externí disk pro Mac a iPad

Jak přeformátovat disk pro Mac v několika krocích

  • 1. Připojte Váš externí disk k Macu.
  • 2. Spusťte aplikaci Disková utilita. Tu najdete ve složce aplikací v podadresáři Utility, případně rychle pomocí vyhledávání ve Spotlightu nebo Launchpadu. Můžete si také přečíst více o spouštění aplikací na Macu.
  • 3. V okně aplikace Disková utilita vyberte v bočním panelu vlevo Váš externí disk.
Disková utilita
  • 4. V horní části okna z panelu nástrojů následně klikněte na tlačítko Smazat.
  • 5. Zvolte si vlastní název disku nebo ponechte ten původní.
  • 6. Vyberte vhodný formát disku. Počítače Mac, včetně mobilních zařízení jako je například iPad, používají nejčastěji Mac OS rozšířený (žurnálovaný) a pro rychlé SSD disky můžete použít moderní APFS, pokud je k dispozici.
  • 7. Jakmile vše potvrdíte tlačítkem Smazat, dojde k přeformátování disku, tedy i ke smazání všech dat, které jsou na něm uložená.
Disková utilita

Neodborným přístupem riskujete ztrátu dat!

Pokud se rozhodnete váš disk přeformátovat na jiný formát, myslete na to, že automaticky přijdete o všechna data na něm uložená. Pokud máte data na disku a nechcete o ně přijít, je nutné data nejprve zálohovat, disk naformátovat a posléze je vrátit zpátky. Pokud se na formátování disků a souborové systémy necítíte, obraťte se na někoho zkušenějšího.

Pozor

Jaký disk koupit pro Mac?

Více informací o souborových systémech a doporučení najdete v sekci externí disky pro Mac.

Pomohl Vám tento článek? Můžete mě pozvat na kávu ☕️.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

První Mac připravuje Martin Světlík

Jsem dlouholetý a nadšený uživatel produktů společnosti Apple a již více jak 13 let pomáhám uživatelům a firmám používat jejich jablečná zařízení efektivně tak, aby jim usnadnila každodenní práci.

Čist více

Přihlaste se k odběru newsletteru

Tipy pro váš Mac. Přibližně jednou měsíčně.