Novinky z konference WWDC 2018: macOS Mojave přijde tradičně na podzim

macOS Novinky Aktualizace

Jak už je každoročním zvykem, vývojářská konference WWDC pořádaná na začátku června se zaměřuje na novinky v oblasti softwaru. Představeny byly tedy nové verze pro celou produktovou řadu. Pojďme si krátce představit, jaké novinky dostanou na podzim počítače Mac.

Novinky z konference WWDC 2018: macOS Mojave přijde tradičně na podzim

Velká pozornost je vždy věnována systému iOS pro mobilní zařízení, ale operační systém macOS rozhodně nepřijde zkrátka a můžeme se těšit na celou řadu novinek a vylepšení.

Tmavý režim pro Mac

Tmavý dock a řádek nabídek lze zapnout již nyní, ale macOS Mojave půjde ještě dál a nabídne možnost tmavého režimu pro celý systém, včetně aplikací. Tmavý režim se hodí pro lepší koncentraci na obsah a současně tolik nenamahá oči, zejména ve tmě. S touto funkcí přichází také možnost dynamické změny tapety v závislosti na denní době.

Tmavý režim

Organizovaná plocha. Automaticky.

Osobně doporučuji mít plochu co nejvíce čistou a nepoužívat ji jako primární úložiště. Nicméně ze zkušenosti nejednoho uživatele je jasné, že je to právě plocha, kde končí většina souborů a složek. Apple se rozhodl dát tomuto často neorganizovanému chaosu ikon řád a tak umožní automatické třídění do skupin například podle obrázků, PDF dokumentů atp. pro lepší přehlednost.

Vítaná vylepšení pro Finder

Pozornosti se konečně dočkal i Finder, který nabídne zcela nové zobrazení Galerie, které nahradí stávající CoverFlow a hodit se bude zejména pro fotky. U nich budou nově k dispozici všechny EXIF informace.

Finder

Finder také nabídne přizpůsobitelné rychlé akce například pro otočení souborů, anotaci atp. Řada funkcí včetně anotace nebo ořezu bude nově dostupná také přímo v rychlém náhledu a nebude nutné spouštět odpovídající aplikaci.

Anotace v rámci rychlého náhledu

Screenshoty konečně jednoduše

Také máte problém zapamatovat si klávesové zkratky pro pořízení screenshotu na Macu? macOS Mojave situaci značně zjednoduší pomocí ovládacích prvků, které umožní nejen snadné vyfocení obrazovky, ale také nahrávání. V duchu iOS se také screenshoty nebudou nutně automaticky ukládat na plochu, ale počkají na další akci, případně si sami rovnou zvolíte kam se má uložit.

Další novinky

Na Mac dorazí také zcela nové aplikace – News (v České republice zatím není dostupná), Akcie, Domácnost a Diktafon. Tedy ty, které známe již z mobilního telefonu iPhone. Stejně tak po vzoru novinek v iOS FaceTime umožní skupinový videohovor, který pojme až 32 účastníků. Mac App Store pak bude kompletně přepracovaný.

Mac App Store

Apple se již tradičně zaměřil také na ještě lepší ochranu soukromí a zabezpečení. macOS Mojave pochopitelně nabídne celou řadu dalších drobných vylepšení jako přímočaré vkládání emoji do e-mailu nebo možnost vyfotit fotku do dokumentu přímo z iPhonu. Těšit se můžeme na podzim, obvykle někdy na přelomu září a října.

Potřebujete odbornou pomoc?

Nabízím individuální konzultace a školení zaměřené na všechny produkty společnosti Apple. Neváhejte vyplnit nezávaznou objednávku a co nejdříve Vás budu kontaktovat.

Nezávazná objednávka

Newsletter

Pouze zajímavý obsah. Žádná reklama.